Kostel svaté Eufémie v Rovinj

Při návštěvě chorvatského města Rovinj na Istrijském poloostrově je nemožné přehlédnout impozantní siluetu kostela svaté Eufémie. Dominuje panorama města svou majestátností a zároveň se pyšní bohatou historií a uměleckými poklady.

Kostel svaté Eufémie, nebo také Crkva svete Eufemije, je nejvýznamnější sakrální budovou v Rovinj a jedním z nejzachovalejších příkladů barokní architektury na Istrii. Kostel byl postaven na nejvyšším bodě starého města v první polovině 18. století, na místě dřívějších náboženských staveb, jejichž existence sahá až do 5. století.

Kostel je zasvěcen svaté Eufémii, která je považována za patronku města. Legenda praví, že relikvie svaté Eufémie byly zázračně přivezeny na místo dnešního kostela v ranném středověku. Tyto relikvie jsou dodnes uchovávány v kostele a jsou vystaveny ve zlaté rakvi na hlavním oltáři.

 

Samotný kostel je obrovský, s délkou 51 metrů a šířkou 23 metrů. Jeho výška je ještě impozantnější, věž kostela dosahuje výšky 60 metrů. Na vrcholu věže je otočná socha svaté Eufémie, která slouží jako větrná korouhvička a ukazuje směr větru.

Interiér kostela je stejně působivý jako jeho exteriér. Je zdobený bohatě zdobenými oltáři, freskami a dřevěnými reliéfy, které představují práci mnoha umělců a řemeslníků z období baroka. Je také domovem pro velkou sbírku církevního umění, která zahrnuje obrazy, sochy a liturgické předměty z různých období.

Kostel svaté Eufémie je nejen důležitou památkou a turistickou atrakcí, ale také středem náboženského života v Rovinj. Každoročně se zde 16. září koná velký svátek, během kterého místní obyvatelé a návštěvníci oslavují svátek svaté Eufémie.

Při návštěvě Rovinj si určitě nenechte ujít možnost prozkoumat tento nádherný kostel, jeho bohatý interiér a úchvatný výhled na město a Jaderské moře z jeho vysoké věže. Kostel svaté Eufémie je bezpochyby skvostem, který svědčí o kulturním dědictví a historické bohatosti Rovinj.

Po návštěvě kostela svaté Eufémie v Rovinji můžete pokračovat v objevování dalších architektonických a historických skvostů Istrijského poloostrova. Nedaleko Rovinje, zhruba 20 kilometrů jižně, leží tajemné ruiny středověkého města Dvigrad. Toto opuštěné město, které kdysi prý obývalo až 5000 lidí, je dnes fascinujícím archeologickým nalezištěm, které nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Jižně od Rovinje, v Pule, naleznete další ohromující památku - římský amfiteátr. Tento dobře zachovaný antický amfiteátr je jedním z šesti největších existujících římských arén na světě a jedním z nejlepších příkladů římské architektury na pobřeží Jaderského moře. Amfiteátr v Pule je stále využíván pro kulturní akce, včetně koncertů, filmových festivalů a gladiátorských rekonstrukcí, což přidává k jeho historické atmosféře ještě více života.

Ať už jste nadšeným historikem, architektonickým entuziastou nebo jen milovníkem nádherných výhledů a přírody, Istrie vám nabídne nespočet míst k objevování a dobrodružství.

21.6.2023

Booking.com