Onofrijevova fontána v Dubrovníku
Historické město, které je v mnoha zemích známo jako Ragusa – my jej však titulujeme dlouhá léta jako Dubrovník. Bohaté přístaviště, obklopené několika pevnostmi a dvěma kilometry opevnění, na které si dělali v minulosti zálusk nejen Benátčané, ale i mnoho dalších národů. Padesátitisícové město ukrývá spoustu jedinečných skvostů, netřeba dodávat, že Chorvatsko je zemí nejen krásných pláží a odpočinku, ale také řady architektonických památek napříč staletími. Dnes si ze všech dubrovnických zajímavostí vezmeme na paškál jednu z městských fontán, které se také říká Velká Onofriova kašna. Ta se nachází u brány Pile, bezprostředně vedle zdejších hradeb na náměstí Paska Miličeviče. A proč ji tu vlastně postavili?
Jednoduše proto, aby bylo uvnitř hradeb dostatek tekoucí pitné vody. Vodu sem totiž dováželi na lodích, městské studny prostě během parných letních dnů nemohly poskytnout obyvatelstvu dostatek vláhy. Městský senát se proto odhodlal ke kroku, který vstoupil do historie. Dohodl se s italským stavitelem Onofriem z Neapole na finančně mimořádně nákladném projektu – a ačkoliv to byl na svou dobu velký risk, dílo se podařilo a dnes je stále ještě můžeme obdivovat v plném lesku.
Voda měla do kašen přitékat z více než deset kilometrů vzdálené vesničky, Onofrio si byl svým uměním natolik jistý, že slíbil, že se v případě potíží dokonce zřekne honoráře. To ale vůbec nemusel, rok 1438 přinesl první proudy pitné vody do centra města.
Výzdoba kašny byla opravdu pěkná, ale bohužel byla dvakrát poničena – nejprve při zemětřesení v roce 1667, podruhé během občanské války na začátku devadesátých let minulého století. V Dubrovníku najdeme i palác Sponza nebo kostel sv. Blaise, za zmínku stojí i Gradska vrata od Pila, vstupní brána do města.
26.8.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
22,4°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří