Pozdrav Suncu v Zadaru

Pozdrav Suncu v Zadaru (Chorvatsko)

Je pravdou, že chorvatský Zadar je hlavně městem kostelů, sakrální památky tu můžete obdivovat snad v každé ulici. O moderní architekturu tu také není nouze, důkazem toho je třeba Pozdrav Suncu (Monument to the Sun, český překlad jistě uvádět nemusíme), instalace z roku 2008, jíž má na svědomí světově známý chorvatský architekt Nikola Bašić, jenž letos oslavil sedmdesáté narozeniny.

47 tisíc kilowatthodin, které tato malá solární elektrárna ročně vyprodukuje, je skoro k neuvěření. Je to totiž meziroční spotřeba energie zhruba padesáti malých domácností – a polovina této energie jde na noční osvětlení části zadarského pobřeží. Kolik celá tahle záležitost stála? Relativně dost, stavba vyšla na zhruba 50 milionů chorvatských kun, což je v přepočtu zhruba sedm milionů euro. Pozdrav Suncu si vyžádal spoustu terénních úprav, proto je cena tak vysoká – navíc celkové náklady na údržbu za prvních pět let provozu se vyšplhaly na sedm set tisíc chorvatských kun. To bohužel dílem i proto, že je futuristické dílko častým cílem místních vandalů, čas od času je tedy potřeba menší oprava.

Jednotlivé solární panely mají představovat planety naší sluneční soustavy, stavba se celkem sestává ze tří stovek vícevrstevných skleněných desek. Velikosti slunce a všech planet jsou úměrné skutečnosti, maličký Merkur a obři Jupiter se Saturnem jistě zaujmou nejednoho kolemjdoucího. V noci je okolí monumentu krásně osvětleno, takže procházka je skutečným zážitkem – ve dne si ale instalace až tolik nevšimnete…

Z církevních památek v Zadaru musíme zmínit třeba katedrálu svaté Stošije (Anastázie), která prošla obrovsky nákladnou rekonstrukcí, ale také kostel Panny Marie a například i kostel svatého Chrysogona, patrona města.

16.5.2017