Kostel Světa Stošija v Biogradu

Kostel Světa Stošija v Biogradu (Chorvatsko)

Biograd na Moru má za sebou bohatou historii, v jedenáctém století šlo dokonce o sídelní město chorvatských panovníků a biskupů. A v roce 1102 zde byl dokonce korunován král Koloman. Co že znamená název? Vlastně je to snadné – Bílé město, které je na břehu moře. O tom, že tudy proudila historie, nemůže být pochyb. A kdo by přeci jen chtěl pochybovat, nechť si prohlédne místní církevní památky, kterých je zde přímo požehnaně…

Majestátní opevnění s kruhovými věžemi, které se vinulo kolem města až do konce předminulého století, dávalo jasně najevo, o jak významné sídlo jde. Pětitisícové sídlo na severu Dalmácie se rozkládá asi třicet kilometrů jihovýchodně od města Zadar. A hradby měly svůj význam, vždyť město bylo častokrát napadáno nepřáteli – poničili je nejen Benátčané, ale mimo jiné i početné osmanské vojsko.

Hustý borový les a spoustu (nejen oblázkových) pláží, tak povětšinou znají okolí Biogradu dnešní turisté. Užít si tu můžete i pestré sportovní aktivity, vyloučeny určitě nejsou ani výlety lodí – třeba na nedaleký ostrov Pašman nebo do národního parku Kornati.

Jedna z nejvýznamnějších místních církevních památek – kostel svaté Stošije (chcete-li Anastázie) – byl vystavěn ve druhé polovině osmnáctého století. Kromě této stavby tu najdete i baziliku svatého Ivana z jedenáctého století či kostel svatého Roka, který je o pět století mladší. Kostel svaté Stošije je zajímavý hlavně díky svým barokním oltářům. V okolí Biogradu pak najdete i zbytky z římského akvaduktu, více pak zájemcům napoví místní městské muzeum. Mezi další církevní památky Chorvatska patří třeba kostel Crkva svetog KrižaNinu nebo katedrála svatého Jakova, nacházející se ve městě Šibeniku.

6.4.2017