Kostel Světa Stošija v Biogradu

Kostel Světa Stošija v Biogradu (Chorvatsko)

Biograd na Moru má za sebou bohatou historii, v jedenáctém století šlo dokonce o sídelní město chorvatských panovníků a biskupů. A v roce 1102 zde byl dokonce korunován král Koloman. Co že znamená název? Vlastně je to snadné – Bílé město, které je na břehu moře. O tom, že tudy proudila historie, nemůže být pochyb. A kdo by přeci jen chtěl pochybovat, nechť si prohlédne místní církevní památky, kterých je zde přímo požehnaně…

Majestátní opevnění s kruhovými věžemi, které se vinulo kolem města až do konce předminulého století, dávalo jasně najevo, o jak významné sídlo jde. Pětitisícové sídlo na severu Dalmácie se rozkládá asi třicet kilometrů jihovýchodně od města Zadar. A hradby měly svůj význam, vždyť město bylo častokrát napadáno nepřáteli – poničili je nejen Benátčané, ale mimo jiné i početné osmanské vojsko.

Hustý borový les a spoustu (nejen oblázkových) pláží, tak povětšinou znají okolí Biogradu dnešní turisté. Užít si tu můžete i pestré sportovní aktivity, vyloučeny určitě nejsou ani výlety lodí – třeba na nedaleký ostrov Pašman nebo do národního parku Kornati.

Jedna z nejvýznamnějších místních církevních památek – kostel svaté Stošije (chcete-li Anastázie) – byl vystavěn ve druhé polovině osmnáctého století. Kromě této stavby tu najdete i baziliku svatého Ivana z jedenáctého století či kostel svatého Roka, který je o pět století mladší. Kostel svaté Stošije je zajímavý hlavně díky svým barokním oltářům. V okolí Biogradu pak najdete i zbytky z římského akvaduktu, více pak zájemcům napoví místní městské muzeum. Mezi další církevní památky Chorvatska patří třeba kostel Crkva svetog KrižaNinu nebo katedrála svatého Jakova, nacházející se ve městě Šibeniku.

6.4.2017

Komentáře