Kostel Crkva svetog Križa v Ninu

Kostel Crkva svetog Križa v Ninu (Chorvatsko)

Slyšeli jste už někdy o chorvatském městečku Nin? Je pravda, že dnes jde o poměrně malou a v kontextu Splitu, Zadaru nebo Záhřebu naprosto bezvýznamnou lokalitu, ale vždycky tomu tak v běhu staletí nebylo. Nin byl dokonce nějakou dobu sídlem chorvatského panovníka a právě zde také bylo zřízeno první chorvatské biskupství. Pojďme si připomenout pár místních památek, z nichž prim hraje bezesporu kostel Crkva svetog Križa.

Myslíte, že tahle minimalistická budova byla vždycky malý bezvýznamný kostelíček, který by se vyjímal snad jen jako atrakce u nějaké jihočeské vísky? Rozhodně to není tak docela pravda, tato předrománská stavba z devátého století byla zvána dokonce katedrálou (přesněji „nejmenší katedrálou na světě“), svého času tu sídlil chorvatský biskup (neberte prosím doslovně, bydlet by se tu tak docela nedalo a dlužno podotknout, že interiér rozhodně není z nejútulnějších). Půdorys kříže není náhodně zvolený, kostel je postaven tak, aby v určitý den v roce paprsek slunce pronikal přesně na určité místo – tahle světelná symbolika je známá například i v amerických indiánských kulturách.

Samozřejmě to ale není jediné památné místo v Ninu, dnes pětitisícové město nabízí skvělé vyžití i těm turistům, kteří si chtějí odpočinout na pláži nebo dosyta zasportovat. Kromě nejmenší katedrály světa je zde třeba farní kostel svatého Anselma Ninského, ale také řada odkazů na někdejší antickou minulost, kdy Nin rozhodně nehrál na jadranském pobřeží nějaké „druhé housle“. Z nedalekého okolí se hodí zmínit i město Biograd na Moru, které má pro chorvatskou historii opravdu mimořádný význam – a zdejší kostel Světa Stošija, tedy církevní památku zasvěcenou památce svaté Anastázie.

29.7.2017