Gradska vrata od Pila v Dubrovníku

Gradska vrata od Pila v Dubrovníku (Chorvatsko)

Starobylé a bohaté město na jihu Chorvatska, které znali mnozí i pod jménem Ragusa. Spojenec toskánského velkovévodství v boji proti Benátčanům. Místo mnoha architektonických skvostů, které slity v jedno dávají jedinečný pohled na bohatou chorvatskou historii. Dubrovník proslul nejen sakrálními stavbami, ale i mohutným opevněním, kterým je obehnán – měří totiž celé dva kilometry, ve své nejvyšší části dokonce přesahuje dvacetimetrovou hranici! Když si po něm uděláte procházku, budete skoro vidět do talíře místních obyvatel. A to zdaleka není vše, protože i brány do města jsou bohatě zdobené a jde vpravdě o umělecké dílo. Důkazem toho jsou Gradska vrata od Pila.

Dubrovníku najdete celkem tři velké městské brány, tento je ze všech nejpoužívanější, najdete ho na východním konci Stradunu a pozor – stojí se tu někdy i nekonečné fronty turistů, protože zájem je prostě mimořádný. Další dva vchody – jeden u pevnosti svatého Jana, tedy bezprostředně vedle přístavu, druhý u věže svatého Lukáše v jihovýchodní části starého města – jsou frekventovány podstatně méně.

Pokud budete hledat turistický terminál, ten se nachází hned za Pilskou bránou, totéž platí o stanovišti turistických autobusů. Dříve tu byla konečná dubrovnické tramvaje, tento způsob dopravy je ale v Dubrovníku už skoro padesát let mimo provoz.

Kromě městských hradeb je jistě na co se dívat, protože Dubrovník je plný zajímavostí. Tak třeba zdejší městská kašna, známá také jako Velká Onofrijevova fontána – chrlící už před pár staletími sedmdesát litrů vody za sekundu a bohatě zdobená italskými a chorvatskými umělci. Za pár slov jistě stojí i pevnost Lovrijenac (tedy vlastně Vavřincova), která se tyčí nad místním přístavem.

16.3.2017