Kamerlengo v Trogiru

Kamerlengo v Trogiru (Chorvatsko)

Město Trogir jistě dnes nemá takový význam, ale v době antiky a středověku bylo jednou z nejvýznamnějších destinací na Dalmatském pobřeží. Sídlo nedaleko velkolepé republiky Split bylo nutné střežit, nejprve před Benátčany – a poté si italští velmožové sami pečlivě hlídali své cenné panství. Zkrátka a dobře, Benátkám nešlo odolat. Defenzivní práci ohledně Trogiru – ať už tím či oním směrem – zastala pevnost Kamerlengo, vystavěná v patnáctém století. Bohužel je však pravdou, že navenek sice vypadá přímo monumentálně, ale když zaplatíte vstupné a vejdete dovnitř, možná budete lehce zklamáni. Zase tolik historických památek tu totiž nenajdete…

Na stranu druhou, stačí se vyšplhat do místní věže. Takový výhled totiž jinde asi neuvidíte, celý přístav, historické město a otevřené moře. Prostě jako kdekoliv ve Středomoří, i tady je doslova a do písmene krásně. Během letních měsíců, pokud budete mít při návštěvě Chorvatska štěstí, můžete zde být svědky nějakého divadelního představení.

Hrad Kamerlengo vznikl poté, co Trogir dobyli v roce 1420 Benátčané. Stavba vznikla tím, že se rozšířila tehdy už čtyřicet let stará obranná věž. A co vlastně znamená tento ctěný název? Kamerlengo, v italštině samozřejmě psáno s C na začátku, je funkce kardinála komořího, který je správcem papežského majetku. Když papež zrovna nebyl v Římě, musel ho dokonce tento úředník formálně zastoupit. Několik camerlengů bylo dokonce svého času zvoleno za papeže, Lev XIII. roku 1878 a Pius XII. v roce 1939.

Podívejme se také na chvilku do nedalekého Splitu, kde zaujme každého návštěvníka hlavně Diokleciánův palác. Římský císař ze třetího století se rozhodl odejít na odpočinek, předal vládu a usadil se právě zde. Milovníky sakrálních památek upoutá katedrála sv. Lovre (Vavřince).

20.12.2021