Kostel svatého Chrysogonuse v Zadaru

Kostel svatého Chrysogonuse v Zadaru (Chorvatsko)

Jeden z patronů chorvatského města Zadaru, které znají i mnozí čeští turisté, je svatý Chrysogonus. Světec, známý v římskokatolickém i pravoslavném světě, zemřel v Aquilei v roce 304 – jak jinak, než kvůli svému křesťanskému vyznání, které bylo v této době ještě stále v římském impériu bráno jako nežádoucí. Z života tohoto světce víme dnes jen velmi málo, uctíván je přibližně od pátého století a byl prý učitelem svatého Anastasia.

Římskokatolický svět slaví jeho svátek 24. listopadu, ten řeckokatolický zase 22. prosince. Zobrazován bývá jako vousatý a poměrně mladý římský vojenský důstojník. A jak na něj v Zadaru vlastně pamatují? Dlužno podotknout, že opravdu hodně – v jeho jméně tu totiž vyrostla skutečně velká stavba.

V roce 2008 bouřka poškodila střechu a bohužel i interiér kostela, oprava byla tedy více než nutná. Obnovená trojlodní bazilika je ale opravdu krásná, interiér tvoří zbytky fresek ze 13. a 14. století, barokní oltář z osmnáctého století je zase dílem místních občanů, kteří děkovali nebesům za záchranu před velkou morovou ranou. Před tímto oltářem jsou údajně pohřbeny ostatky svatého Chrysogona. Samotná stavba vyrostla ve dvanáctém století na místě někdejší menší kaple. Významná historická událost? Ano, jedna by se našla. Uhersko-chorvatský král Ladislav Neapolský, letitý protivník Zikmunda Lucemburského, zde byl dokonce korunován.

Nelze nezmínit i další významné církevní stavby v Zadaru, protože jich je opravdu hodně. Za všechny třeba katedrála svaté Stošije (Anastázie), ale třeba i kostel svatého Vavřince (Sveti Lovro), v jehož interiérech si dnes můžete dát kávu ve stejnojmenné kavárně. Z modernějších památek zmiňme třeba Pozdrav Suncu, což je vlastně malá solární elektrárna.

9.9.2017