Palác Milesi ve Splitu
Jeden z nejzajímavějších příkladů barokní architektury s příměsí ryzí apeninské renesance v chorvatské Dalmácii je takzvaný Palác Milesi, nacházející se na náměstí Bračeho Radiče v historické části města Split – známé v minulosti mezi místními jakožto Ovocný trh. Na stavbě se podílel benátský architekt Domenico Rossi, italský kulturní vliv je na budově patrný na první pohled. Dnes tu najdete galerii výtvarného umění a muzeum, zavírací den tu nečekejte, otevřeno je zde denně.
Stavbu má na svědomí – kdo jiný – než rodina Milesi, po které nese palác název. Šlechtici, kteří se z Itálie přestěhovali do Splitu a měli spoustu peněz na to, aby si vybudovali prestižní sídlo. V roce 1687 se konala velkolepá svatba Elisabety Milesiové a Antonia-Bernanrda Bareza z Bassana. A protože sídlo bylo skutečně reprezentativní, místní mu začali říkat jednoduše – Palača Milesi. Třípatrová budova s obrovským centrálním balkonem působí na návštěvníky skutečně neotřele. Poslední zmínka o majitelích z rodu Milesi je z roku 1877, je však otázkou, zda vymřeli po meči i po přeslici, nebo se rozhodli emigrovat – obě možnosti jsou pravděpodobné, protože potom po nich už není ve Splitu ani stopy.
Nedaleko paláce je pomník otce chorvatské literatury Marka Maruliče, rodáka ze Splitu a slavné osobnosti patnáctého století. Najdete tu také několik kaváren a restaurací, poměrně často se zde konají velkolepé trhy. Dalším odkazem na Itálii je místní osmiboká Benátská věž, zbytek někdejší tvrze, která byla v patnáctém století zbudována na obranu města.
Dalšími věhlasnými památkami Splitu jsou třeba Diokleciánův palác, v němž chtěl někdejší římský císař ve velkém pěstovat melouny a odpočívat od náročného vladaření, ale také katedrála svatého Dujma.
23.3.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
11,9°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů