Basilica di Sant´Eufemia v Gradu

Basilica di Sant´Eufemia v Gradu (Itálie)

Malá bazilika na severu Itálie, poblíž hranic se Slovinskem. Město Grado nabízí turistům opravdu hodně, vždyť leží nedaleko proslulé antické metropole Aquilei. Lázeňské město na malém ostrově, typicky italské úzké uličky a drobná náměstí, přesně to je Grado. Samotná Basilica di Sant´Eufemia pochází ze šestého století a nabízí pohled na přímo úchvatné mozaiky s mimořádnou historickou hodnotou.

Už od čtvrtého století na tomto místě byla nějaká křesťanská stavba, nazývala se „basilichetta di Petrus“, tedy Petrova bazilika. Nová budova byla dokončena v roce 579 díky invenci biskupa Eliáše, který se usídlil právě v Gradu. Ten zasvětil baziliku památce prvních mučedníků v Aquilei – Ermacora, Fortunata a Eufemie.

V interiéru trojlodní baziliky najdete například velkou fresku Krista, symbolu evangelistů a Panny Marie. Výzdobu hlavního oltáře a jeho okolí má na svědomí benátský zlatník Donato Mazzalorsa. Podlaha je schematicky a geometricky podobná, jako u ryze byzantinských staveb. V běhu staletí dokonce stavba přišla o možnost pyšnit se tím, že jde o katedrálu. Za vlády Benátčanů v letech 1451 – 1455 šlo o krušné období dějin města. V 17. a 19. století proběhla částečná rekonstrukce baziliky, poslední opravy pak probíhaly ve velkém v minulém století.

Baziliku zdobí také původní podlahové mozaiky, které se dochovaly ze šestého století až dodnes. Na zvonice je měděná socha archanděla Michaela, která se stala symbolem celého města. A jaké další zajímavé stavby v Itálii lze ještě doporučit? Vzhledem k letité tradici katolické církve v zemi jich je opravdu hodně. Například tedy můžeme zmínit následující – Duomo di Caorle, starobylá katedrála z jedenáctého století, ale také Duomo di San Nicolo VescovoSacile.

25.2.2017