Duomo di Milano

Duomo di Milano (Itálie)

Jednou z turisticky vůbec nejžhavějších destinací odjakživa byla Itálie. Na Apeninský poloostrov se každoročně sjíždějí davy horlivých návštěvníků bažících po spatření nádherné přírody, impozantních symbolů starověké civilizace a monumentálních křesťanských památek. Ne nadarmo je Itálie pátým nejoblíbenějším turistickým cílem (pro úplnost dodejme, že prvenství si již tradičně drží Francie) – Itálie ročně přiláká bezmála padesát milionů lidí. Florencie, Benátky nebo samozřejmě Řím zkrátka patří mezi kolorit, který by si žádný Evropan neměl nechat ujít.

My se dnes podíváme na jednu z méně známých, zato neprávem poněkud opomíjených památek: Duomo di Milano, katedrálu Narození Panny Marie v Milánu. Jde o pátou největší katedrálu v Evropě (druhou největší v Itálii, první je daleko známější bazilika Svatého Petra ve Vatikánu). Pohled na rozsáhlou stavbu, dokončenou teprve ve druhé polovině dvacátého století (stavba započala už před více než půltisíciletím, konkrétně v roce 1385!) jistě uzemní i naprostého architektonického „ignoranta“.

Milánská katedrála jednoznačně dominuje celému náměstí Piazza del Duomo, které po ní koneckonců získalo jméno. Více než 150 metrů dlouhý a sto metrů široký chrám představuje největší gotickou stavbu v celé Itálii. Dóm je rozdělen na jednu hlavní a čtyři postranní lodě rozkládající se na půdorysu ve tvaru kříže. Nejen zvenčí, ale hlavně při vstupu dovnitř, vás ohromí neuvěřitelná výška: strop se klene v průměru 45 metrů nad hlavami návštěvníků a podpírá ho padesátka mohutných mramorových sloupů uvnitř a dalších čtyřicet z vnějšího okraje. Dovnitř se vejde na čtyřicet tisíc lidí.

Samozřejmostí je pestrá sochařská a malířská výzdoba nedozírné umělecké hodnoty. Celkem 4400 mramorových soch zdobí veškerý prostor katedrály: nejen vnitřní stěny, oblouky a výklenky, ale rovněž věže a venkovní fasádu. Nejvyšší vrchol katedrály ční do výšky 108 metrů a na této věži se impozantně vyjímá zlacená socha Boží matky, Panny Marie.

26.2.2015