Duomo di Santa Maria Assunta v Cividale del Friuli

Duomo di Santa Maria Assunta v Cividale del Friuli (Itálie)

Nádhera a skvost, hlavně, pokud vejdete dovnitř – protože zevnějšek působí přeci jen trochu nenápadným dojmem. Dříve zde stála stavba podobná, jako třeba v Ravenně, ale protože s koncem dvanáctého století původní kostel lehl popelem a později jej poničilo i zemětřesení, rozhodli se v Cividale del Friuli postavit něco úplně nového – v duchu benátské gotiky, elegantní a účelnou stavbu, co vydrží další věky.

Gotický sloh s pár renesančními prvky aneb patnácté a šestnácté století, portál podobající se bazilice svatého Marka kvůli práci umělce z Benátek Jacopa Taiapiera. Dokončeno a vysvěceno bylo definitivně až v roce 1529, na práci trvající prakticky tři generace se musela podílet hned dvojice architektů, protože Bartolomeo delle Cisterne sešel věkem a na jeho dílo navázal Pietro Lombardo, autor kostela Santa Maria den Miracoli v Benátkách.

Mělo jít o trojlodní baziliku, která vyroste mnohem dřív – ale osud tomu chtěl, že povodeň, epidemie moru a válka vstupují do stavby a ekonomika kraje si prostě nemůže dovolit náročnou záležitost dokončit dostatečně rychle, podle původního plánu. Počkat si musel i interiér, vše bylo ale odměněno papežem Piem X. v roce 1909, kdy byl kostel symbolicky povýšen na tzv. Basiliku minor. O nádheru v interiéru se postaral slavný architekt Giorgio Massari, barokní nádech dodal jistý Bernardino Maccarucci. Kostel nese název Nanebevzetí Panny Marie, i když není tato světice patronkou Cividale.

Samozřejmě ale nejde o jedinou velkou památku malého městečka nedaleko Udine, jmenovat totiž můžeme i Ponte del Diavolo neboli most, který postavil místním sám ďábel. Moc za to nechtěl, pravda, ale dostal ještě méně, než čekal.

24.4.2022

Booking.com