Palazzo del Capitaniato ve Vicenze
V severoitalském městě Vicenza je mnoho architektonických památek, které stojí za vidění. Jednou z nich je i Palazzo del Capitaniato, který navrhl místní známý architekt Andrea Palladio v roce 1565. Interiér navrhl Lorenzo Rubini a fresky jsou dílem Giovanni Antonia Fasola. Od roku 1994 je budova součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V současnosti jí používá městská rada jako svoje sídlo. Tím pádem není možné prohlédnout si jí zevnitř, ale i vnější pohled je velmi zajímavý.
Stavba probíhala v letech 1571 - 1572. V tu chvíli už byl Andrea Palladio považován za zkušeného architekta a jeho palladiovská architektura byla rozseta po více místech v Itálii. Nejvíce patrné bylo jeho dílo při rekonstrukci místní baziliky, která se ovšem od paláce v mnohém liší. Stojí přitom na stejném náměstí jako Bazilika, jenom pár metrů od této stavby.
Palác nahradil původní středověkou budovu, která zde stála dlouhá léta a která již byla dvakrát rekonstruována. Návrh z roku 1565 začal být finančně dostupným až v dubnu 1571 a okamžitě začaly práce. V březnu 1572, tedy za necelý rok, bylo hotovo se základní stavbou. Koncem roku došlo k zastřešení a začalo se pracovat na výzdobě. Z vnější strany určitě zaujme výrazná narůžovělá barva. To proto, že budova je postavena z červených cihel a kontrastního bílého kamene. Od samého počátku neměl Palladio v úmyslu budovu opatřit omítkou.
Samozřejmě nejde o jedinou památku ve Vicenze nebo blízkém okolí. Jen kousek odsud stojí proslulá Basilica Palladiana, která architekta Palladia katapultovala na výsluní. Navštívit můžete také nedaleké Benátky, kde kromě místních vodních kanálů a křivolakých uliček stoprocentně zaujme i bazilika sv. Marka. Do Benátek je to přitom co by kamenem dohodil. Vicenza je položena přímo na hlavní vlakové trati mezi Benátkami a Padovou, takže tam dojedete poměrně rychle, byť vzdálenost činí kolem 70 km.
28.3.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
18,6°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří