Duomo di Caorle

Duomo di Caorle (Itálie)

Katedrála, která je proslulá hlavně svou šikmou věží. Benátskou dovolenou u moře si můžete zpestřit právě návštěvou této pamětihodnosti, do desetitisícového městečka Caorle se každoročně vydá i řada tuzemských turistů, takže se stačí jen inspirovat. Historie je tu hodně bohatá, čítá na dvě tisíciletí, na konci antické éry mělo dokonce Caorle více obyvatel než dnes – ale roku 1380 město krutě ztrestala za spojenectví s Benátkami janovská vojska. A z čeho žijí místní? Jsou dvě možnosti, turistický ruch, který podněcují bohaté zázemí, dlouhá pláž a teplé podnebí, zmínit musíme samozřejmě i v Itálii všudypřítomný rybolov.

Největším lákadlem malého města je skoro padesát metrů vysoký Dóm z roku 1038, který sloužil po sedm století jako sídlo zdejšího biskupa. Románská zvonice s kuželovitou špičkou je lehce zešikmená, ačkoliv – rozhodně není tak proslulá jako ta v italské Pise. Velmi bohatá je ale i vnitřní výzdoba této katedrály, pojďme sem tedy trochu nahlédnout…

Kromě jiného tu můžete zavítat i do oficiálního muzea zdejší farnosti, najdete tu Relikviář nejdražší krve, v němž je podle legendy trochu prsti, po níž udělal své poslední kroky Ježíš Kristus, ale také šestici deskových obrazů se stářím více než šest století, které vytvořila proslulá benátská škola. V neposlední řadě je tu také verze obrazu Poslední večeře od Gregoria Lazzariniho, benátského malíře z přelomu 17. a 18. století.

Caorle je ještě jedna zajímavá církevní stavba, je to Santuario della Madonna dell´Angelo, častý cíl křesťanských poutníků. Kostel ze 17. století je vyzdobený bohatými freskami, v interiéru najdete dřevěnou sochu Panny Marie. Chcete další tip? Tak třeba Basilica di Sant´EufemiaGradu.

20.1.2017