Katedrála v San Gimignano
Je to region, nad nímž slunce nezapadá – což potěší nejen pěstitele vinné révy, ale všechny, kteří mají zaměstnání nějak se týkající turistického ruchu. Toskánsko je totiž plné architektonické nádhery minulých staletí, od románského slohu až po pořádnou porci renesance. Dokladem toho je i sedmitisícové městečko San Gimignano, jehož středověký ráz se dochoval až dodnes, navzdory modernizaci kraje – a snad i proto, že ochrannou ruku nad tímto malým sídlem drží i světově proslulá organizace UNESCO.
Rodové věže nebo církevní stavby, co ochutnáte dřív?
Město jako je San Gimignano nabízí nejen prohlídku čtrnácti zachovalých středověkých rodových věží, které měly za povinnost zde vystavět šlechtické rody – nakonec šlo také o další defenzivní linii hradeb. Historie města sice sahá až do čtvrtého století před Kristem, období největšího rozkvětu je ale spjaté s vrcholným středověkem – když je totiž lokalita na půli obchodní stezky, dnes sloužící turistům, tak se peníze opravdu jen a jen sypou, i kdyby snad místní obchodníci nechtěli…
Padesátimetrové věže s pro obranu tak měly své opodstatnění, ale určitě bychom se mohli zaměřit i na sakrální skvosty. Přímo v srdci města je náměstí Piazza Duomo, kde se nachází původně románská katedrála Collegiata di San Gimignano, která se dočkala vysvěcení už v polovině dvanáctého věku. Dokončen byl ale definitivně až ve století patnáctém, dnes má titul „basilica minor“. Interiér zdobí četné malby, jako je třeba zpodobnění Josefových snů a utopení faraonovy armády v Rudém moři, stvoření Adama a Evy, příběh prvotního hříchu a další biblické motivy, jako je třeba zmrtvýchvstání Lazara. Takže jak vidíte sami, nejen rodové věže jsou v kraji kolem San Gimignano…
24.11.2020
Booking.comMapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů