Kostel Saint Francesco v Ascoli Piceno
Padesátitisícové italské město ležící 25 kilometrů od břehů Jaderského moře, zhruba v půli cesty na samý jih italské „boty“, přesně tak by se dalo charakterizovat Ascoli Piceno. Najdete tu mimo jiné i spoustu církevních památek, pojďme si proto některé z nich postupně představit. Nejprve ale dovolte špetku tamních dějin…
Ascoli Piceno bylo známé za časů antiky jako Asculum, narodil se zde italský fotbalový reprezentant Mattia Destro, poprvé se tu usmažily olivy s masovou směsí, italská národní specialita a ve středověku město patřilo do majetku rodu Spoletů. A v počátcích historie obyvatelé města dokonce sváděli úspěšné boje s rozpínajícím se Římem, to je ale více než dva tisíce let stará historie. Na antiku tu zůstalo spoustu různých odkazů, stačí si projít město křížem krážem – my si ale dnes představíme místní kostel svatého Františka a starověk necháme na jindy.
Město věží? Ano, přesně tak se Ascoli Piceno přezdívá v širokém okolí. Jedno z dalších pojmenování určitě nepřekvapí, když se budete procházet místními ulicemi – město travertinu to tedy opravdu je. A teď už pojďme ke kostelu nacházejícím se na zdejším náměstí Piazza del Popolo (ano, doslova Náměstí lidu), které patří k těm nejmalebnějším v celé oblasti středomoří.
Stavba gotického kostela svatého Františka (Chiesa di San Francesco) začala v polovině třináctého století (přesněji roku 1258) a trvala takřka tři stovky let. Kostel disponuje trojicí vstupních bran nesoucích se v duchu Benátek. Nad bočním portálem se nachází socha papeže Julia II., zvaného též „papež válečník“. Zmínit bychom pak měli ještě jednu místní památku – Palazzo dei Capitani – nacházející se na témže náměstí jako kostel svatého Františka.
17.6.2017
Nejnovější
- Zámek Nelahozeves: Skvost renesanční architektury
- Zámek Chropyně: Perla renesance na Moravě
- Zámek Dobříš: Barokní perla středních Čech
- Národní divadlo: Symbol českého národního obrození
- Hrad Loket: Majestátní strážce nad Ohří