Duomo di San Martino v Lucca

Duomo di San Martino v Lucca (Itálie)

Vysvěcen byl již v roce 1070, nese jméno Martina z Tours, římskokatolického světce ze čtvrtého století. A Lucca je na něj zvláště pyšná, protože hezky dokresluje její sbírku sakrálních staveb a ročně přitáhne tisíce turistů. Šlo o sídlo místního arcibiskupa a za stavbou stál mimo jiné biskup Anselm, pozdější papež Alexander II., další reprezentant Toskánska v čele římskokatolické církve. Duomo di San Martino stojí na místě někdejšího kostela založeného svatým Fredianem někdy v šestém století, takže historie tohoto místa je skutečně pestrá…

Katedrálu bychom hledali na stejnojmenném náměstí

Lucca bývala v době příchodu Langobardů na sever Itálie poměrně bohatá, později obchodovala s hedvábím a její význam ještě vzrostl, i když už ve středověku byla ve stínu Florencie. Dokladem slávy je určitě i katedrála svatého Martina, která se nachází na náměstí nesoucím rovněž jméno tradičního světce, přijíždějícího na bílém koni symbolizujícím sněhové vločky. Na kostele pracovali i slavní pisánští sochaři Nicola Pisano a Giudetto da Como, kteří stojí za reliéfy kolem vstupního portálu. V sakristii bychom našli hrobka Ilarie del Carretto, manželku Paola Guinigiho – a jistě, už jsme doma, ona vysoká věž (Torre Guinigi) s dubiskem na vrcholku je také dílem této slavné a bohaté rodiny.

Jižně od katedrály svatého Martina jsou městské hradby, které zde vyrostly mezi 16. a 17. stoletím. Čtyřkilometrová procházka může skončit v botanické zahradě a jistě nevynechejte ani další románský kostel Santa Maria Forisportam ze třináctého věku, bohužel se jej však z ekonomických důvodů nepodařilo ve středověku dostavět. Lucca je městem, kde přišel na svět i slavný Giacomo Puccini, takže nikdy nebyla zvyklá hrát druhé housle!

16.5.2022

Booking.com