Palazzo dei Capitani v Ascoli Piceno

Palazzo dei Capitani v Ascoli Piceno (Itálie)

V antice velmi významné město, které je dnes proslulé hlavně čilým turistickým ruchem. Ascoli Piceno je s padesáti tisíci obyvatel v ohledu italských měst spíše Popelkou, ale antických i středověkých architektonických skvostů je tu opravdu hodně. Pojďme si nějaké z nich společně vzpomenout, jedním z těch opravdu zajímavých je třeba Palazzo dei Capitani.

Většina městských budov je postavena z travertinu, převratného materiálu, který má například samočistící schopnost – stačí pouze, aby zapršelo. Gotický palác Palazzo dei Capitani zdobí renesanční portál a socha papeže Pavla III. Samotný Kapitánský palác (jak zní překlad do naší rodné řeči) pak pochází ze 13. století, celkově zabírá plochu takřka čtyř set metrů čtverečních a vznikl na půdorysu trojice někdejších římských domů. Nedaleko pak můžete posedět v jedné z nejstarších italských kaváren, Caffé Meletti, která byla otevřena již na začátku předminulého století.

Částečná přestavba Palazzo dei Capitani proběhla v renesančním duchu v první polovině 16. století, v interiéru pak najdete několik zajímavých fresek v podání Pietra Alemanna, které ztvárnil tento proslulý umělec mezi léty 1484 a 1490. Palác se nachází v centru města na náměstí Piazza del Popolo, ve třináctém století se mu ještě přezdívalo „Palactium Populi“, v době Mussoliniho vlády byla tato budova známá jako „Casa del Littorio“.

Ascoli Piceno je ještě několik dalších zajímavých sakrálních staveb. Za všechny zmiňme ještě třeba kostel San Vincenzo e Anastasio, pocházející rovněž ze třináctého století a kostel Saint Francesco, který se stavěl celá dlouhá tři století (1258 – 1549). Skutečnou perlou je také slavná katedrála Sant´Emidio. Pokud už jste v této oblasti, můžete vyrazit do Říma, který je vzdálený jen 2 hodiny jízdy autem. Můžete tak na vlastní oči spatřit Koloseum nebo monumentální Altare della Patria.

22.4.2017