Chiesa di San Frediano v Lucca

Chiesa di San Frediano v Lucca (Itálie)

Toskánsko, to je jedna velká nádhera – kdo nevěří, ať tam běží, jak praví klasické úsloví. Třeba takové město Lucca je možná ve stínu renesanční Florencie, ale přesto nabídne spoustu zajímavých památek. Kromě věže Torre Guinigi, kterou nyní spravuje městská radnice a kde se pokocháte krásným výhledem ve stínu obrovského dubiska, je to třeba i pár sakrálních skvostů jako je Chiesa di San Frediano. Tenhle je zasvěcený biskupovi z Luccy z první poloviny šestého století.

Kdo to vlastně byl ten slavný Fridianus?

Irský princ, jehož svátek se slaví osmnáctého března a římskokatolická církev jej vyobrazuje běžně s dvěma atributy – hráběmi a motyčkou. Zemřel v roce 588 a byl také biskupem města Lucca. Syn ulsterského krále se stal knězem a papež Jan II. mu nabídl právě onu zajímavou funkci. V době, kdy byl biskupem, město vyplenily hordy Langobardů – Fridianus se ale nevzdával a do základů zničenou katedrálu postupně obnovil. Nová stavba v románském stylu stavěná mezi léty 1112 a 1147 tak prostě musela nést jeho jméno. Nakonec, i ve Florencii je jeden kostel, jenž je mu zasvěcen.

Zlatá mozaika na fasádě baziliky od Berlinghiera Berlinghieriho v byzantském středověkém stylu upoutá už z velké dálky, ale není to zdaleka jediná nádhera, která vás zde ohromí. Románská křtitelnice v interiéru z dvanáctého století, terakotové lunety z patnáctého věku nebo varhany o století mladší, boční kaple svatého Zita, jenž je v Lucce hojně uctívaným. A pohřben je tu nakonec i sám Fredianus, má to být pod hlavním oltářem ze šestnáctého století.

Lucca toho má ale jako město ještě mnohem více – třeba městské hradby jako takové, ale i další sakrální klenot, kostel Chiesa di San Michele in Foro – tedy kostel svatého Michala nacházející se na starém římském fóru.

10.12.2020

Booking.com