Rodové věže v San Gimignano

Rodové věže v San Gimignano (Itálie)

To, že v Toskánsku žili kdysi hlavně Etruskové, vědí snad všichni – památek tu je na ně stále víc než dost a najdeme je i v malém městečku San Gimignano, které je proslulé hlavně středověkou výstavbou a nabídne i spoustu zajímavých ochutnávek tekuté révy. Medievální éra tu vlastně trvá až dodnes, protože i když moderní svět město neustále obkličuje, ještě ve středověku tu šlechtici stavěli jednu věž za druhou. A podobných staveb, tedy věží a pevností, tu zůstalo dochováno ještě poměrně dost, tak si je pojďme postupně představit.

Sedm tisíc obyvatel a k tomu i pár věží

Většina dnešní zástavby San Gimignana vznikla v době, kdy vládla gotika nebo pomaličku začínala renesance, tedy přibližně ještě před objevením Ameriky. Přitom je zde celá řada církevních památek, jako je třeba bazilika Nanebevzetí Panny Marie vysvěcená v roce 1148 osobně papežem Eugeniem III. Na celý kraj uvidíte opravdu nádherně i ze zříceniny Rocca, vystavěnou zde kdysi vládnoucími Florenťany, dalšími skvosty jsou třeba Palazzo Comunale, tedy budova radnice ze začátku čtrnáctého století – vyšší stavbu mít nikdo ve městě nesměl, na což pamatovala i městská vyhláška!

Šlechtici si zde stavěli nejen elegantní paláce, ale také rodové věže, které měly posloužit v případě potřeby i k obraně malého města. Svého času jich zde bylo i přes sedmdesát, dnes se ale bohužel dochovalo jen čtrnáct z nich. I to ale stačilo organizaci UNESCO, aby zapsala zdejší historické centrum na svůj čestný seznam. Nakonec, řemeslníci tohoto města obchodovali i s hodně vzdálenými kouty světa, bohužel, zdejší populaci zdecimoval mor v polovině čtrnáctého století – a nadvláda Florencie už byla poté zcela nasnadě. A konkrétní věže? Třeba padesátimetrová Torre Rognosa nebo Torre Chigi z roku 1280.

13.8.2020

Booking.com