Duomo di san Nicolo Vescovo v Sacile
Katedrála v Sacile, která nese jméno svatého Mikuláše, patrona studentů, právníků nebo námořníků, je největší sakrální stavbou města. Současná katedrála byla postavena na konci patnáctého století na místě původního kostela, architektem – který dodal spoustu benátských vlivů – byl Beltrame Vittorio z Como. O zvonici se pak postaral jistý Giovanni da Pordenone.
Město Sacile bychom hledali v provincii Porderone, nedaleko Benátek. Historické centrum se rozprostírá na dvou ostrovech na řece Livenze, není zcela jasné, zda jsou ostrovy přírodního původu nebo je měl na svědomí antický člověk. Město bylo založeno v sedmém století, jako strategická zastávka na cestě Benátky – Friuli a v průběhu historie bylo mnohokrát obléháno vojsky Benátek nebo Trevisa. Právě Benátčané Sacile v roce 1420 násilně připojili ke své velkolepé republice.
Později se město stalo součástí Lombardského království, Benátská republika totiž v roce 1797 zanikla. A co že je páteří místní ekonomiky? Je to cihelna, která je v provozu od 14. století, sídlí tu také výrobce klavírů Fazioli.
Duomo di San Nicolo se stavělo více než dvacet let (1474 – 1496), nese v sobě na první pohled zřejmé prvky renesanční architektury. Itálie je však podobných skvělých lokalit plná. Pokud nám nevěříte, jistě vás přesvědčíme několika zajímavými tipy na výlet. Skvělá ukázka církevní architektury středověku je třeba Basilica di Sant´Eufemia v Gradu, který je vlastně nedaleko Sacile. Bohatě zdobený interiér, ale také až dodnes skvěle dochované mozaiky v podlaze, to tuto baziliku zdobí především.
Pokud vynecháme sakrální architekturu, stojí jistě za zmínku budova radnice v Pordenone, kterou najdete na adrese Corso Vittorio Emanuele II., 64.
3.2.2017
Mapa oblasti
Nejnovější
- Objevte krásu Trevizské katedrály
- Objevte historii a krásu zámku Bystřice pod Hostýnem
- Rotunda sv. Jana Křtitele: Architektonický skvost ostrova Gozo
- Zámek Highcliffe v Dorsetu vám připomene klasický novogotický styl
- Zámek Dunrobin z devatenáctého století je skutečnou skotskou pohádkou