Palazzo Vecchio ve Florencii

Palazzo Vecchio ve Florencii (Itálie)

Florencie – co ví dodávat? Město rozkládající se na březích řeky Arno, perla renesanční architektury, metropole překrásného italského regionu Toskánska… ale především cíl desítek tisíc turistů ročně, kteří se ze všech koutů světa vrací poznávat, co se skrývá za hradbami tohoto italského sídla, kde má dnes tu čest žít necelých čtyři sta tisíc Italů.

Protože většina z nás mezi ně pravděpodobně nepatří, jistě oceníme krátkou virtuální prohlídku. Kdo totiž ve Florencii již někdy byl, ten může sáhodlouze vyprávět o tom, jak si impozantnost a působit touho města nezadají třeba se samotným Římem. Dominantou Florencie je notoricky známý Most zlatníků, který denně překračují tisíce nohou. Ale je toho daleko víc, co Florencie nabízí. Nestačí ani jediný den na to, abychom ji dokázali pořádně prozkoumat.

Zvlášť, vezmeme-li v úvahu poněkud nepříjemný fakt, že stejný zájem jako my budou mít zcela jistě celé davy dalších lidí. Ať už si vybereme jakýkoliv den, můžeme se spolehnout na to, že Florencie bude v obležení turistů.

Kromě zmiňovaného mostu zlatníků je to například tzv. Palazzo Vecchio, tedy Starý palác. Po celé Itálii jsou rozesety stovky takových paláců, které v minulosti sloužily jako sídla významných šlechtických rodin, úředníků nebo dokonce papežů. Palazzo Vecchio, který se tyčí nad florentským náměstím Signorie, není žádnou výjimkou. I on byl postaven za účelem vytvoření střechy nad hlavou pro vyšší vrstvy, v tomto případě šlo o ústřední orgány městské republiky, kterou Florencie v době vzniku paláce (1299-1314) byla. Dnes se těch sedm set let, které od jeho postavení uplynuly, jeví téměř neskutečně. Palác však stojí na svém místě v takové podobě, jako by jej postavili teprve včera.

26.7.2016