Kostel Oratorio della Purita v Udine

Kostel Oratorio della Purita v Udine (Itálie)

Dřív tu bylo divadlo, ale církev rozhodla jinak – prkna, která znamenají svět nesmí být v sousedství katedrály v Udine a je třeba tu vystavět něco úplně jiného. Daniele Dolfin odkoupil divadlo Mantica, vystavěné v roce 1680 a v polovině století osmnáctého zde vytvořil posvátné místo katolické církve. V horním patře byla oratoř pro dospívající dívky, v dolním zase kostel, o kterém si brzy povíme trochu více.

Lidové umění a církev raného novověku k sobě blízko nemají

Začátek novověku a vzájemné nepochopení, nakonec – v době, kdy z divadla vznikala sakrální stavba, se umění v divadle do církevních kontur moc nehodilo, a i tehdejší společnost měla umělce spíše za bohémské komedianty, dílem snad oprávněně. Staré divadlo bylo zbouráno a Daniele Dolfin pověřil Lucu Andreoliho stavbou nového kostela s názvem Oratorio della Purita. Ten unikl v březnu 1945 jen těsně katastrofě, protože spojenecké bombardování bohužel zasáhlo střechu – ale puma propadla na podlahu a neudělala zásadní škody. Ty spíš způsobila v padesátých letech minulého století voda, která vnikla do objektu a poničila fresky, obnova se táhla až do dnešních časů.

Udine samozřejmě nabídne i řadu jiných klenotů, kromě Torre dell´Orologio, tedy Hodinové věže, abychom byli v překladu zcela přesní – a procházku si můžete udělat i na hrad v Udine. Výhodou je, že všechny památky tu snadno navštívíte během jediného dne, ba dokonce postačí i pár hodin, už jen proto, že jsou vlastně celkem blízko u sebe.

Oratorio della Purita se nachází na Piazza Duomo, otevřeno je vždy ve čtvrtek nebo v pátek od deseti do dvanácti hodin, ale samozřejmě se zde nabízí možnost objednat se na prohlídku již dopředu i v trošku jiný čas, záleží na konkrétní domluvě se správcem.

27.12.2019

Booking.com