Baptisterium v Pisa

Baptisterium v Pisa (Itálie)

I když se nachází jen nedaleko proslulé Šikmé věže a určitě ji mnoho turistů až tak důvěrně nezná, má tato stavba jedno velké nej, srovnatelné snad jen s olympijskou medailí. Když totiž jste nejvyšší baptisterií v celé Itálii, něco to už rozhodně znamená. Stavba baptisterie svatého Jana začala v polovině dvanáctého století na místě dřívější sakrální stavby a byla dokončena až o zhruba dvě století později (konkrétně roku 1363).

Náměstí Piazza dei Miracoli ukrývá hned trojici skvostů

Výška stavby? Hned 54,86 metrů, což je vlastně italský národní rekord. A průměr základny je lehce nad 34 metry, což je také výborné číslo v ohledu jižních sakrálních staveb. Ale tím výčet ještě nekončí, protože proslulé pisánské náměstí Piazza dei Miracoli, tedy vlastně „Zázračné“, nabídne kromě této baptisterie ještě dva zajímavé kousky – kromě Šikmé věže v Pise je to i katedrála Nanebevzetí Panny Marie, respektive Cattedrale di Pisa. Interiér baptisterie je plný dekorací, bronzová socha Jana Křtitele pochází z dílny umělce Griselliho, kazatelnu vyrobil v polovině třináctého věku jistý Nicola Pisano.

Jde o originální přechod mezi románským slohem a gotikou, protože stavba započala v roce 1152 a protáhla se vlastně až do roku 1390. Stavba je mírně nakloněná, jílovité podloží sice sesulo spíš pověstnou Šikmou věž, ale i tady je rozdíl zhruba v úhlu jednoho stupně – oproti slavné věži, kde je asi čtyřnásobný. V interiéru vás jistě zaujme perfektní akustika, ale jako takový není zrovna moc bohatě vyzdoben, navzdory italské tradici. Toskánsko je samozřejmě plné i mnoha dalších krás, ale když se zastavíte v Pise na tomto proslulém náměstí, možná se zdržíte na celé odpoledne…

28.8.2022

Booking.com