Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise (Itálie)

Tak nějak se naklání, snad víc, než by bylo vůbec zdrávo – a právě proto je Šikmá věž oblíbenkyní turistů, v Toskánsku dokonce i pomyslným číslem jedna. Florencie nebo Lucca jistě takovou drzost obratem prominou, protože ze slávy Torre di Pisa je živ celý širý kraj. Se stavbou začal jistý Bonanno Pisano, ale všechno se táhlo prakticky celá dvě století. Románská věž byla dokončena v roce 1371 a s výškou 56 metrů je skvěle vidět už z velké dálky. Úhel náklonu je aktuálně skoro čtyři stupně a aby se věž nezhroutila do sebe, bylo nutné přijmout řadu různých opatření – během pár let se podařilo sklon zmenšit o celý stupeň a půl!

Šikmá věž se nakláněla již od začátku stavby

Šikmá věž v Pise byla nakloněná v podstatě odjakživa, na začátku to architekty šokovalo a přestali na ní i nějakou dobu pracovat. Původně mělo jít o největší zvonici na světě, ale nakonec vzniklo dílo, které zná celý svět – a to rozhodně ne kvůli tomu, z jak kvalitního bílého mramoru je vytesána. Není asi divu, že věž se nachází v Pise na Piazza dei Miracoli, tedy Náměstí zázraků, přeložíme-li vše doslovně. Průměr základny necelých dvacet metrů, ke zvonici samotné vedou tři stovky schodů a hmotnost 14 500 tun budí velký respekt. Stále ale jde jen o řeč čísel, protože tuhle stavbu – tu prostě musíte vidět na vlastní oči…

Devadesátitisícová Pisa je městem, které nabídne ještě víc. Battistero di Pisa nebo románská katedrála z jedenáctého století, nesoucí tradiční severoitalské jméno – Nanebevzetí Panny Marie. Věž je vlastně jen její zvonicí, ale vypadá to, jako by jí vyjedla všechnu popularitu a nezbyla snad ani malá jednohubka. Torre di Pisa je terčem fotografů číslo jedna, turisté všeho věku se zaměřují jen na ni.

26.4.2020

Booking.com