Katedrála v Pise

Katedrála v Pisa (Itálie)

Pro místní katolíky má obrovský význam, ale bohužel – svět ji zdaleka nezná tolik, jako její zvonici, Šikmou věž v Pise. Katedrála nese název Nanebevzetí Panny Marie, což je v českém i severoitalském prostředí (nakonec, propojení s Vlachy trvalo desetiletí) skoro to nejtypičtější jméno. Duomo di Pisa, jak se také katedrále říká, byl vysvěcen v roce 1118, dokončení už se ale dočkal o celou generaci dříve. Působí krásně na pohled, bílý mramor je elegantní stavební materiál, ale stále je v Pise až na pomyslné druhé příčce.

Interiér katedrála obdivoval už Galileo Galilei

Prý zdejší lustr ve středu lodi vnukl Galileovi jeho první teorie o tom, jak se správně pohybují tělesa ve sluneční soustavě. A to není vše, protože místní stavbu měl sabotovat sám ďábel, ale nepovedlo se mu nic zásadního – tedy kromě toho, že do mramoru vydrápal černé rýhy, kterých by mělo být dokonce něco přes stovku. Pokud se budete nudit, můžete je spočítat, ale bude to úkol nad úkoly. V katedrále v Pise také našel místo posledního odpočinku papež Řehoř VIII., vlastním jménem Albert de Mora, jehož pontifikát trval poměrně krátce (říjen až prosinec 1187, poté zemřel ve věku 87 let). Měla by zde být i amfora, ve které změnil Ježíš Kristus vodu ve víno, alespoň se to traduje.

Jde o sídlo pisánského arcibiskupa, na interiéru se podíleli slavní italští umělci jako například Pietro Tacca, Nicola Pisano nebo Giambologna. Když ale budete v Pise, neměla by vám jistě uniknout ani prohlídka pověstné Šikmé věže, stejně tak se nabízí Battistero di Pisa. Další římskokatolická budova, která byla dokončena v roce 1363 a je v Itálii svého druhu nejvyšší (55 metrů), celá samozřejmě z mramoru a symbolizující živý přechod mezi románským a gotickým slohem.

8.9.2019

Booking.com