Fontána di Trevi v Římě

Fontána di Trevi v Římě (Itálie)

Fontana di Trevi je jednou z nejznámějších památek a nejnavštěvovanějších míst v Římě, hlavním městě Itálie, stejně jako například náměstí Piazza Navona, které najdete v římské čtvrti Parione, nebo také kostel Santa Maria di Loreto. Výstavba této fontány trvala přesně 30 let (1732-1762), a to v podání architekta jménem Nicola Salvi, který zhotovil návrh v pozdně barokním stylu s přechodem ke klasicismu. Marcus Vipsanius Agrippa přibližně v okolo roku 19 před naším letopočtem nechal vybudovat podzemní kanál Aqua Virgo, ze kterého do fontány přitéká voda.

Tento kanál představoval ovšem užitečnost pro více účelů než jen přívod vody do fontány, například zásoboval vodou Agrippovy lázně, které najdete nedaleko známého starověkého kruhového chrámu s názvem Pantheon ve čtvrti Pigna. Není přesně známo, jak byla fontána pojmenována, předpokládá se ovšem, že název byl odvozen od křížení silnic, které jsou v její blízkosti, protože toto italské pojmenování je tre vie. V roce 1453 bylo vybudováno při rekonstrukci akvaduktu nové vyústění, a to tehdejším papežem Mikulášem V.

Italským architektem, humanistou, teoretikem umění a matematikem, Leonem Battistou Alberti byla vybudována fasáda se třemi vyústěními na vodu a nápisem s papežským erbem. Později, mezi lety 1561 a 1570 byla provedena sanační práce na kanálu od pramene a dosahovala až k městu, toto konkrétní rozhodnutí učinil papež Pius IV.

Fontánu di Trevi můžete znát například i z filmu Sladký život. Tradicí je samozřejmě také to, že lidé do fontány hází mince, což by podle mnoha známých pověstí mělo zajistit splnění jejich přání. To je ale samozřejmě skoro na každém kroku – podobných fontán a kašen najdete řadu třeba i u nás.

14.2.2017

Booking.com