Andělský hrad v Římě

Andělský hrad v Římě (Itálie)

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Jestlipak už jste i vy v tomto městě, jež nese poetickou přezdívku „věčné“, měli tu čest strávit pár dní či nocí? Jedno je jisté: Řím má pro své návštěvníky vždy něco, čím je dokáže uhranout. Pojďme si teď udělat malou ochutnávku společně: tušíte, kde se v Římě nachází stavba známá jako Andělský hrad? K vděčným turistickým lákadlům patří drtivá většina římských budov. Impozantní architektura z dávných dob tvoří nepřekonatelné historické pozadí na památeční snímky. Kdyby netoužil po tom zvěčnit se před takovými monumenty jako je celé Forum Romanum, Koloseum, náměstí svatého Petra nebo Fontana di Trevi?

Protože jsme však avizovali, že se chceme věnovat Andělskému hradu, svůj slib dodržíme. Téměř dva tisíce let stará stavba stojí na pravém břehu Tibery již od dob římského impéria. Podobně jako mnoho dalších připomínek starých Římanů se i s Andělským hradem pojí řada legend, tajemných příběhů a konspiračních teorií. Slavným se stal například díky celé řadě literárních či filmových děl, které si jeho kulisy vypůjčili pro své děje. Že se mezi Vatikánem a Andělským hradem nachází tajná chodba pro útěk papeže z nebezpečí, tak dnes již žádným tajemstvím není.

Již méně je však známo, jaká vlastně byla historie této zajímavé kruhové stavby. Vznikla na popud jednoho z posledních římských císařů – Hadriána, a ten ji zpočátku zamýšlel jako své mauzoleum. Jeho přání se mu také splnilo a v impozantní budově vystavěné v letech 135 – 139 dnes odpočívá nejen Hadrian, ale rovněž císaři Marcus Aurelius, Septimus Severus nebo Commodus. Pro současné návštěvníky je připraveno muzeum s bohatými expozicemi věnovanými nejen dějinám samotného Andělského hradu, ale také celého města Říma.

1.5.2016

Booking.com