Radnice v Sieně

Radnice v Sieně (Itálie)

Místo veřejných setkání, místo, odkud se řídila politika toskánského města, které mělo ve své době přímo mimořádný význam a soupeřilo o vliv s Luccou nebo Florencií. Stavba vyrostla na přelomu třináctého a čtrnáctého století, tedy v období největšího rozkvětu Sieny, na náměstí Piazza del Campo. Samozřejmě se nese v duchu tradiční italské gotiky, v níž se snoubí kámen a cihla. Hned na první pohled vás jistě zaujme Torre del Mangia, tedy věž zbudovaná mezi léty 1325 a 1344, která je zdobena nejen mechanickými hodinami, ale především se tyčí až do výše 102 metrů.

Překonejte pětistovku schodů a jste na vrcholu

Kdo se chce vydat až do jejího nejvyššího patra, udělá si malou procházku – přeci jen je pravda, že rovných 503 schodů nebude zrovna málo. Odměna ale bude hodně sladká, protože kochat se překrásnou toskánskou krajinou, to je přímo pohled pro bohy. A nakonec, pro Sienu je to věc prvořadého významu. Nejen ve fotbale jsou totiž s Florencií už staletí rivaly, a když se mohli pyšnit takhle vysokou věží, připsali si prestižní vítězství – ono totiž šlo ve své době o nejvyšší stavbu na Apeninském poloostrově. Takže nejen Duomo di Siena je perlou kraje, nezapomeňte na to při návštěvě malého toskánského města, jež je na čestném seznamu organizace UNESCO.

Vlastně, uvnitř je také velké muzeum, které nese název Museo Civico a zaměřuje se hlavně na fresky a malby s křesťanskou tématikou, jíž bylo v době renesance v rámci Toskánska vyrobeno opravdu nevídané množství. V interiéru se pak nachází i kaple Capella del Consiglio, ale také připomínka papeže Alexandra III., jenž je se Sienou jako rodák spjat mimořádně pevnou nití. Nakonec, další Palazzo Pubblico najdeme ještě třeba v San Marinu, věděli jste to?

23.5.2021

Booking.com