San Benedetto del Tronto Torre dei Gualtieri

San Benedetto del Tronto (Itlie)

Malé městečko San Bendetto del Tronto bychom našli na břehu Jaderského moře, zhruba v polovině italské „boty“. Nejstarší palma v Evropě není tím jediným, co zdejší kraj zdobí, bohatě tu kvete i kulturní život. Padesátitisícové město nabízí třeba pohled z Torre dei Gualtieri (The Gualtieri Tower), hvězdárny postavené na přelomu dvanáctého a třináctého století, která se nachází v nejvyšší a nejstarší čtvrti města – San Benedetto Alta. Věž je vysoká přes dvacet metrů a budete z ní mít krásný výhled na celé město a široké okolí.

Druhá světová válka město skoro zničila

Dovolte nám zabrousit také trochu do historie. První písemná zmínka o San Benedetto del Tronto pochází z roku 998, ostatky svatého Benedikta se tehdy totiž přenášely do tamního kostela. Od konce devatenáctého století pak v tomto malebném městečku kvete turistický ruch, najdete tu krásné pláže i spoustu sportovního vyžití, v Itálii se ostatně nikdy a nikdo nudit nebude. Zapomenout nesmíme ani na bohatý noční život.

Městečko hodně trpělo hlavně během druhé světové války, muselo totiž na přelomu let 1943 a 1944, kdy vrcholila na Apeninském poloostrově válka mezi nacisty a spojeneckými vojsky pod velením Američanů – 144 náletů během necelých dvou let určitě hovoří za všechny další statistiky.

Kromě věže Torre dei Gualtieri (nebo též Torrione), která byla dlouhá léta součástí městských hradeb, nesmíme opomenout ani proslulou katedrálu svatého Benedikta, který je ochráncem obyvatel města. Poslední květnový týden se tu pak koná slavnost na jeho počest, lidová veselice se v běhu staletí skoro nezměnila. A kam dál po Itálii? Třeba Palazzo dei Capitani v Ascoli Piceno nebo Torre Guaita v San Marinu.

25.7.2021

Booking.com