Basilica Parrocchiale S. Lorenzo in Damaso v Římě

Basilica Parrocchiale S. Lorenzo in Damaso v Římě (Itálie)

Jsou místa, která v Římě nemůžete minout a o kterých se dočtete v každém turistickém průvodci. Takové monumenty jak Koloseum, náměstí svatého Petra a koneckonců celý Vatikán, Andělský hrad, Forum Romanum, Fotnana di Trevi nebo Španělské schody patří zkrátka mezi povinných „top 10“.

Nesmíme však zapomenout, že jsme v Římě. A v městě s oprávněným přízviskem „věčné“ nemůžeme počítat v řádech desítek, ale spíše stovek a možná až tisíců. Vždy nám bude zbývat dostatek důvod, proč se sem opakovaně vracet a znovu a znovu si prohlížet místa, kudy kráčely dějiny nejen Itálie, ale celé Evropy a potažmo i světa. A to již před dobrými tisícovkami let. V Evropě snad nenajdete město, které by svou impozantností a monumentalitou předčilo italskou metropoli, město umělců, křesťanů, ale i dávných římských válečníků. To vše dnes spojuje duch moderního velkoměsta, nic mu však neubírá na neopakovatelné atmosféře, která v sobě snoubí ducha minulosti a představuje jakýsi průsečík pozoruhodnými lidskými dějinami se vším, co k nim patří.

Basilica Parrocchiale S. Lorenzo in Damaso je jedním z míst, která se nabízejí, pokud hledáte pro cíl svých římských toulek nějaké poklidné místo v ústraní, bez zbytečných davů, ovšem dostatečně zajímavé a pozoruhodné na to, abyste si z něj odnášeli zajímavý a neopakovatelný zážitek. V Římě platí, že každý kostel je nabytý unikátním kouzlem, a nejinak je tomu pro baziliku zasvěcenou křesťanskému mučedníkovi později prohlášenému za svatého, Vavřincovi. Bazilika podobně jako mnoho dalších křesťanských kostelů stojí na místě původního pohanského chrámu, ale již v prvních staletích našeho letopočtu byla vysvěcena a stala se z ní křesťanská svatyně.

12.7.2016

Booking.com