Katedrála v Sieně

Katedrála v Sieně (Itálie)

Nejen Florencie nebo Lucca, ale také Siena hodně promlouvala do toskánských, potažmo italských dějin. V době soupeřících knížectví a městských států znamenalo toto město poměrně dost a jistě není divu, že mezi třináctým a čtrnáctým věkem zde také vykvetl římskokatolický klenot, v němž přechází původní románská architektura v tehdy modernější gotický styl. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, chcete-li Duomo di Siena nebo také katedrála Santa Maria Assunta, trojlodní stavba, v níž poznáte Itálii hned na první pohled, ale nechybí ani drobná inspirace Francií…

Původní starověký chrám přestavěn v baziliku

Za časů antického Říma tu sice stával chrám, ale když byl papežem na konci dvanáctého století zvolen rodák Orlando Bandinelli (alias Alexander III.), byl to prvopočátek smělých plánů Sienských. Minervu vystřídala katolická víra a měla zde vzniknout opravdu ještě o tolik větší nádhera. Podařilo se? To už necháme na vašem zvážení, ale je pravda, že turisté se sem opravdu jen hrnou.

V Sieně krátce pobýval i císař Zikmund Lucemburský., na nějž pamatuje i výzdoba interiéru, protože šlo o skutečně významnou návštěvu. Na dalších malbách se podílel třeba i slavný Pinturicchio, jehož druhým povoláním byl i městský radní – a se Sienou je tento umělec opravdu úzce spjatý. Délka necelých devadesát, výška 77 metrů, definitivní dokončení v roce 1348, a pokud jde o zevnějšek, podle mnohých nemá v Itálii konkurenci – Řím nebo Florencie prominou. V roce 1995 se stala katedrála společně s historickým centrem Sieny laureátem seznamu UNESCO jako celkové číslo 717. A nezapomeňte, Siena má i světské stavby – co třeba Palazzo Pubblico, tedy vlastně sídlo sienských radních?

4.5.2022

Booking.com