Kostel San Vincenzo e Anastasio v Ascoli Piceno

Kostel San Vincenzo e Anastasio v Ascoli Piceno (Itálie)

Jedno z historicky velmi významných italských měst, v antice známé jako Asculum. Ascoli Piceno má dnes kolem padesáti tisíc obyvatel, podobně jako Praze se mu všeobecně přezdívá „město věží“. Těch zde sice není sto, dochovalo se jich do dnešních časů vlastně jen asi padesát (v medievální epoše jich tu bylo jen tak mimochodem až čtyřikrát více), ale na město této velikosti je to určitě více než dosti.

Najdete zde obrovskou porci památek – raně středověkých, pozdně středověkých, ale i novověkých. Kostel San Vincenzo e Anastasio, původem z jedenáctého století, má dokonce údajně zázračnou moc – dnes je to sice trochu neaktuální, ale pramen prýštící v místní kryptě dokázal prý vyléčit malomocenství (neboli též lepru) – IN tahle myšlenka byla hlavně ve čtrnáctém a patnáctém století, pramen údajně byl funkční již ve století šestém. Kostel najdete na Piazza Ventidio Basso (někdejší římský politik a vojevůdce, žijící v prvním století př. n. l.).

Zajímavá je hlavně místní obdélníková fasáda, která je rozdělena na čtyřiašedesát čtverců, na nichž jsou znázorněny nejrůznější výjevy ze Starého a Nového zákona.

Ascoli Piceno je ale mnohem více zajímavých památek z období středověku. Jmenovat můžeme například gotický kostel Saint Francesco (svatého Františka), jehož základní kámen byl položen v polovině třináctého století. Z období gotiky je tu snad ještě velkolepý palác – který nese název Palazzo dei Capitani. A ještě jeden tip – do třetice – Caffé Meletti – starý palác s kavárnou, která byla založena už před sto lety a řadí se tak mezi nejstarší v Itálii.

20.10.2017