Ponte del Diavolo v Cividale del Friuli
Podle pověsti je dílem pekel a nakonec, na raně novověkého člověka zajatého stále v říši pověstí a mýtů určitě působil jako dílo ne právě z tohoto světa. Most přes řeknu Natisone, která protéká celým krajem kolem Cividale del Friuli až do Slovinska, totiž nese hodně zajímavé pojmenování. Ponte del Diavolo neboli Ďáblův most byl vystavěn na sklonku první poloviny patnáctého století, je dlouhý přes padesát metrů a široký více než tři a půl metru – takže na to, v jak maličkém městě vlastně je, působí kamenná stavba hodně majestátně.
Podpírá jej trojice sloupů, která působí poněkud asymetricky – ale skála by si jinak nedala bohužel říci, z mostu se nabídne pohled na úchvatnou roklinu a přejdete suchou nohou až do starého města. Výška třiadvaceti metrů možná není to nej, co jste kdy viděli, ale pověst kolem této stavby jistě vše dorovná. Radnice v Cividale totiž nevěděla, jak spojit obě části města přemostěním tehdy hodně prudké řeky a vypsala něco, co bychom dnes nazvali jako výběrové řízení. Do politické hry se zapletl sám satanáš, který hodlal získat jednu duši navíc. Slíbil totiž most postavit, ale po dostavění měl dostat duši, která by se náhodou rozhodla jít přes most jako první. Místní si pak ale jednoduše počkali na černou kočku, podle jiné verze na psa, zvíře pak jednoduše poslali do záhuby a věc byla srovnaná.
Přes tento most se dostanete doslova před kostel Duomo di Santa Maria Assunta (tj. Nanebevzetí Panny Marie, typické pojmenování i pro českou kotlinu) a spatříte i centrum malého města, které je bohužel tak trochu v ústraní před Udine. Necháte se zlákat ještě k dalším italským cestám?
21.3.2019
Booking.comMapa oblasti
Nejnovější
- Národní divadlo v Pécsi je perlou historického srdce města
- Hrad Lowther aneb tohle je historie Kumbrie v celé své kráse
- Hrad Počitelj je vzpomínkou na slávu bosenského středověku
- Hrad Harlech je opevněným středověkým symbolem severního Walesu
- Zámek Clos Lucé je další francouzskou nádherou poblíž Loiry