Santuario della Madonna dell Angelo
Malebné italské městečko Caorle nabízí turistům kilometry krásných pláží, ale upínat pozornost jen na ně by byla jistě škoda. Zvláště tehdy, pokud se dozvíme, že právě zde je situována také barokní křesťanská svatyně. Původní kostel Panny Marie zde byl založen už kolem roku 1000, zachovala se však jen dřevěná socha bohorodičky. Podle legendy viděli rybáři plout tuto dřevěnou sochu na hladině moře, z níž ji mohla vyzvednout jen skupina malých dětí – které byly toliko neposkvrněné.
Zajímavé je, že v roce 1727 smetla Caorle děsivá povodeň, ale kostel zůstal prakticky bez úhony.
Dnes je samotný kostel o poznání menší, než tomu bylo před rekonstrukcí – nabízí šikmou střechu, malé venkovní atrium se sloupy a zajímavě zdobený interiér. Freska v hlavní lodi stavby znázorňuje objevení dřevěné Madony rybáři. Vedle kostela, přímo na útesu, je postavena zvonice ze třináctého století. Ta má čtvercový tvar a nese se v duchu románského slohu – původně šlo o věž, která měla pozorovat případné nepřátelské lodě. Častý cíl poutníků, nacházející se na malebném pobřeží, vás jistě upoutá také.
Desetitisícové Caorle se nachází nedaleko Benátek u pobřeží Jaderského moře, nelze nepřipomenout, že je na světě už jen málo oblíbenějších italských letovisek. Nejvýznamnější místní stavbou je také Duomo di Caorle (katedrála), která nabízí pohled na celé město z padesát metrů vysoké zvonice. Město poničil na konci 14. století janovský nájezd, okolní městečka jako Bibione nebo Lignano určitě nejsou uchu českého turisty nikterak neznámá. Caorle bylo sídlem biskupa, zdejší Dóm sloužil tomuto účelu až do roku 1807. Zmínit pak z církevních památek musíme mimo jiné i baziliku di Sant´Eufemia v Gradu.
11.5.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
5,9°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Nejnovější
- Katedrála v Cremoně: Klenot lombardské architektury
- Hrad Carew v sobě ukrývá i malou špetku velšské romantiky
- Historické centrum slavného města aneb Masarykovo náměstí ve Znojmě
- Zámek Kadriorg nedaleko Tallinu
- Zámek Velké Losiny: Renesanční skvost a svědek čarodějnických procesů