Basilica Palladiana ve Vicenze

Basilica Palladiana ve Vicenze (Itálie)

Kdo navštíví město Vicenza, rozhodně by neměl vynechat jeho dominantu, kterou je stavba Basilica Palladiana. Tato renesanční budova se nachází na hlavním náměstí Piazza dei Signori a je významná tím, že se jedná o vůbec první dílo architekta Antonia Palladia, jehož práce se v pozdním renesančním období proslavila po celé Itálii.

Vůbec první zmínky o budově pochází z 15. století, kdy byla známá jako Palazzo della Regione. Byla postavena v gotickém stylu a sloužila jako sídlo místní radnice. V přízemí se nacházelo také několik obchodů. Ještě starší je přiléhající věž Torre della Bissara, která se objevila už koncem 12. století a která v průběhu let rostla a rostla. Koncem 15. století byly postaveny řady sloupů obklopující budovu, ale už dva roky poté se stavba skoro celá zřítila.

Radní města Vicenza proto pozvali věhlasné architekty, aby připravili návrh rekonstrukce. Nakonec byl ale vybrán mladý místní architekt Palladio. Práce začaly v dubnu 1549, budova byla pojmenována jako Basilica, podle budov ze starého Říma ve stejném stylu, které nesly stejný název.

Rekonstrukce objektu byla velmi nákladnou záležitostí. Stála zhruba 60 tisíc dukátů, což byly na tu dobu nepředstavitelně velké peníze. Basilica byla dokončena až roku 1614, tedy až 30 let po smrti svého autora.

Zajímavostí je, že se zachovaly původní nákresy architekta Palladia. vůbec poprvé se zde objevuje takzvané palladiánské okno, které se v pozdějších letech rozšířilo po celé Itálii. V roce 1994 byla Basilica Palladiana zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je tedy přísně památkově chráněna.

Když už ve městě budete, můžete poblíž této budovy spatřit také budovu Pallazo del Capitaniato, která slouží místní radnici. Nebo si můžete udělat krátký výlet, za shlédnutí stojí například Bazilika sv. Marka v nedalekém městě Benátky.

6.6.2017