Santa Maria di Loreto v Římě

Santa Maria di Loreto v Římě (Itálie)

Santa Maria di Loreto je kostel z 16. Století v Římě, hlavním městě Itálie, nachází se v blízkosti monumentu Viktora Emanuela II.. Dříve na tomto místě stála kaple zasvěcena Marii Loretánské. V kapli se mimo jiné nacházela také její malba. Tato stavba byla věnována Univerzitě dei Fornari, což byl spolek pekařů, v roce 1500 tehdejším papežem Alexandrem VI.. První písemný doklad o tomto spolku pochází z roku 1318. Inspirací pro vznik tohoto kostela byla slavná bazilika Chiesa della Casa Santa v Loretu, od níž se odvozuje název.

Pro správu kaple založili lidé z tohoto spolku bratrství. Později však zjistili, že je kaple příliš malá, a tak se rozhodli ji zdemolovat, aby na tomto místě měli možnost vybudovat něco lepšího a většího. V roce 1507 tak byla zahájena dlouhá a náročná stavba, s osmibokým půdorysem podle Antonia da Sangalla mladšího. I přesto, že se rok 1507 uvádí jako datum zahájení projektu, spekuluje se o tom, že Sangallo pracoval hlavně mezi lety 1518 a 1531. Poté nastala pauza, stavba byla nedokončená a kopule ještě stále nebyla na místě. Nicméně, v roce 1550 byl hlavní vchod kostela opatřen sochou.

Po této pauze začala stavba znovu v roce 1573 pod vedením architekta a sochaře jménem Jacopo del Duca, který nakonec dokončil kopuli v roce 1577. V roce 1582 přidal známou lucernu. Design byl na tehdejší dobu možná příliš nezvyklý a kontroverzní. Byla kritizována také z estetických důvodů.

Pokud se tento kostel rozhodnete navštívit, nezapomeňte ani na další zajímavé římské památky, jako je například náměstí Piazza Navona, nacházející se ve čtvrti Parione, které zachovává půdorys stadionu, který zde původně stál, nebo na známou Fontanu di Trevi, která byla vybudována v 18. Století podle návrhu Nicoli Salviho.

8.4.2017

Booking.com