Duomo Santa Maria del Fiore ve Florencii

Duomo Santa Maria del Fiore ve Florencii (Itálie)

Toskánsko je plné slunce, usměvavých lidí a památek na renesanci, až doslova oči přecházejí. Dovolte nám proto představit jednu ukázku, abyste sami viděli, jak úžasný kraj to vlastně je – v Itálii není takového druhého. Se stavbou Cattedrale di Santa Maria del Fiore, častěji jen Santa Maria del Fiore, se začalo ve Florencii už ve třináctém století. Ojedinělá jednota gotiky a renesance, v jejímž duchu se nese hlavně kupole, typický příklad toskánského stavitelství. Kdo se podílel na stavbě?

Florenťané jsou hrdí hlavně na patnácté století a určitě není divu, protože kupoli má na svědomí věhlasný Filippo Brunelleschi. Osmiboká, s rozpětím dvaačtyřicet metrů a postavená zvenčí dovnitř, to opravdu v architektuře zase tak často nevidíme. Buď, jak buď, katedrála je pátým největším chrámem planety, rozměry 153 na 38 metrů nabízí prostor třeba až pro pětadvacet tisíc lidí. Vysvěceno bylo v roce 1436, v době, kdy dohasínaly naše husitské války, stavba je vysoká úctyhodných 114,5 metru a Medicejská šlechta na ni mohla být svého času právem hrdá!

Sám Brunelleschi zde našel místo svého posledního odpočinku, stejně jako papeži Mikuláš II. a Štěpán IX. V interiéru najdete připomínku Posledního soudu, ale také Božské komedie, jíž zanechal světu slavný Dante Alighieri. Není jistě bez zajímavosti, že rozměry kupole pokořila až Hala století ve Vratislavi, a to je stavba z počátku minulého století…

Florencie je plná i dalších zajímavých skvostů, určitě nesmíme zůstat jen u hlavního křesťanského svatostánku. Ze staveb světských jistě upoutá návštěvníky toskánského centra třeba Palazzo Vecchio nebo Most Zlatníků, po němž si určitě nezapomeňte udělat krátkou procházku. Možná si koupíte i kabelku.

16.5.2019

Booking.com