San Michele in Foro v Lucca

San Michele in Foro v Lucca (Itálie)

Přímo tam, kde se nacházelo staré římské fórum v Lucce, tedy vlastně centrální náměstí, místo setkávání, trhů a kulturního života. Římskokatolická bazilika San Michele in Foro je poprvé zmíněna v závěru osmého století a za papeže Alexandera II. po roce 1170 se dočkala značné přestavby. Samozřejmě, úprava to nebyla v běhu staletí jediná, zvláště když měla stavba zázračně odehnat z města morovou ránu a Matteo Civitali vytesal v roce 1480 velkou sochu Madonny. Co dalšího zajímavého nás tu čeká?

Kostel je zasvěcen archandělu Michalovi, na což nás upozorní i velká socha na vrchu kostela, která má mít podle legendy prsten s tajemným diamantem, snad by to měl být smaragd a při dobrém nasvícení má být vidět i dnes. Samozřejmě údajně, odborníci tohle jasně popírají. Součástí kostela na fóru v Lucce měla být i nemocnice a klášter, za doby Giovanniho dell´Agnella, pisánského dóžete, byla vybudována obrovská zvonice. Konkrétní důvod byl jasný, středověké městské státy a státečky Itálie spolu soupeří nejen vojensky a když během čtyř let (364 až 1368) vyrostla zvonice, co dokáže znít až do Pisy, bylo jasné, které město v pomyslném souboji vede…

Zachovalo se přitom vlastně mnoho – Madona s dítětem v glazované terakotě od Andrei della Robbia, oltář v podání Filippina Lippiho nebo reliéf Panny Marie, který sem vytesal Raffaello z Montelupo. Sečteno a podtrženo, budete se mít na co dívat! Pro milovníky opevnění lze ještě doporučit městské hradby, nenechte si ujít ani kruhové náměstí, v Toskánsku v podstatě dost originální – Piazza dell´Anfiteatro. Jistě, stojí totiž na místě někdejšího římského cirku a od toho se odvíjí pojmenování.

9.5.2022

Booking.com