Kulaté náměstí v Lucca

Kulaté náměstí v Lucca (Itálie)

Lucca, kde se narodil proslulý Giacomo Puccini, prostě musí mít ještě něco originálního. A proč by to nemohlo být právě třeba kulaté náměstí, trochu netradiční – zato obsypané útulnými kavárnami nebo butiky, takže si ani nevzpomenete na slova průvodce, že právě tady někde měl být krutý římský cirkus. V Toskánsku je zrovna kulaté náměstí trochu netradiční, ale vlastně proč ne, že? Jde rozhodně o příjemnou změnu, takovou výjimku potvrzující pravidlo…

Římský amfiteátr posloužil na stavbu místních domků

A proč je vlastně tak kulaté, když každé normální náměstí na světě by mělo mít trochu jiný tvar? Může za to právě antický amfiteátr – nakonec dodnes se tu říkává Piazza Anfiteatro – což hovoří úplně za vše. Místní si prostě půjčili stěnu nebo část tribuny a obestavěli ji, bylo to jednodušší než si zbudovat domek někde v otevřeném terénu. Zub času sice poměrně dost hlodal, ale kulatý tvar náměstí v Lucca se udržel až dodnes.

Dřívější amfiteátr, který vyrostl někdy mezi druhým a prvním stoletím před Kristem, je teď asi tři metry pod úrovní dláždění. Přitom se sem mělo vejít až deset tisíc diváků do osmnácti velkých řad. Dnes se sem dostanete přes jednu ze čtveřice bran a pravda, náměstí brzy oslaví dvousté narozeniny. V roce 1830 se o něj totiž postaral architekt Lorenzo Nottolini, který ponechal původní oválný ráz. Nakonec, z výšky to uvidíte ještě líp, tak zkuste Torre Guinigi.

A co takhle nějaká sakrální stavba v Lucca? Jistě, ovšem – seznamte se s románským kostelem z jedenáctého století v pravém pisánském stylu, zvonice je nejvyšším bodem celého města. Kostel San Michele in Foro ale rozhodně není jediným svého druhu, zajímavá je jistě i byzantská mozaika uvnitř baziliky San Frediano. Ne nadarmo se Lucce přezdívá „město stovky kostelů“, něco na tom pojmenování prostě bude!

18.9.2019

Booking.com