Kostel Sant´Emidio v Ascoli Piceno

Kostel Sant´Emidio v Ascoli Piceno (Itálie)

V době antiky velmi slavné město dnes stojí spíše na okraji turistického zájmu, pokud to vše vezmeme v rámci Itálie. Nachází se zhruba v polovině „italské boty“ nedaleko pobřeží Jaderského moře a přezdívá se mu „město věží“. Aby také ne, padesátitisícová lokalita má k dispozici hned padesátku vysokých věží, ve středověku tomu bylo ještě víc. Pojďme si však blíže představit jednu tamní církevní stavbu, která nese název kostel Sant´Emidio.

Barokní stavba, v originále Sant´Emidio alle Grotte, nese název po svatém Emidiovi, jenž byl pro svou věrnost křesťanskému vyznání sťat nedaleko dnešního kostela v roce 309. Ale co se nestalo, kráčel se svou useknutou hlavou v dlaních, aby byl pohřben. Poměrně malý katolický svatostánek byl postaven mezi léty 1717 a 1721 z travertinu, materiálu, který nepotřebuje výraznější údržbu a má samočistící schopnost – stačí, aby jen trochu zapršelo. Co je na ještě kostelu zajímavé? Jeho interiér vlastně tvoří původní jeskyně, věřte tomu nebo ne :-).

Svatý Emidius (někdy také Emygdius nebo Hemigidius) žil mezi léty 279 a 309, šlo o biskupa narozeného ve městě Trevíru, který byl popraven během Diokleciánova pronásledování věřících křesťanů. Ač prvotně pohanem, nechal se pokřtít a papež Marcellus I. z něj udělal biskupa a poslal jen do Ascoli Piceno. Na cestě Emidius přesvědčil mnoho lidí, aby se přidali ke křesťanské víře. Svátek má tento světec 5., resp. 18. srpna (uznává jen totiž nejen katolická větev křesťanství, ale i pravoslavní).

Kostel Sant´Emidio není ale jedinou zajímavou stavbou v Ascoli Piceno, zmínit musíme i gotický Palazzo dei Capitani a také kostel svatého Františka (Saint Francesco), původem ze dvanáctého století.

12.8.2017