Vodní hrad Bodiam

Vodní hrad Bodiam (Velká Británie)

Má za sebou více než šest století a za jeho stavbou stál jistý Sir Edward Dallyngrigge, muž, jenž bojoval po boku Eduarda III. ve stoleté válce proti Francouzům. Sedm věží a inspirace na starém kontinentu, klasický padací most a kruhové věže, to jsou hlavní poznávací znaky hradu Bodiam, jenž je obklopen vodní hladinou a přístup k němu je přes dřevěný most. Učiněná romantika, že? I když je vnějšek hradu zubem času téměř nedotčen, pokud jde o interiéry, ty už takové štěstí v běhu staletí nemají.

Mohl být součástí obranné linie Anglie?

Přitom v době na přelomu středověku a novověku tady bylo určitě hodně živo! Svědčí o tom také základní schéma, kde nechybí velká kuchyně, sídlo komořího, kaple a místo, kde se stloukalo máslo. Podle některých odborníků měl hrad Bodiam sloužit jako součást pobřežního opevnění pro případ francouzské invaze během stoleté války, jiní takovou premisu vyvracejí. Je ale pravda, že v době takového ohrožení by se anglické koruně výborně hodil!

Válka byla na pořadu dne až v sedmnáctém století, během konfliktu royalistů se zástupci parlamentu byl hrad Bodiam hodně poškozený a parlamentaristé mu zničili střechu, aby jej stuartovští přívrženci nemohli využívat jako základnu. Stavba byla záhy opuštěna a začala chátrat. Až jistý lord Curzon se postaral o to, aby byl zachován i pro další pokolení, na vlastní náklady jej opravil a poté předal do majetku Velké Británii. Mimochodem, pokud vás zajímají podobné stavby v této krásné zemi, zavítejte na hrad Arundel, jenž se těší přízni turistů i díky blízkosti katedrály. Další z možností, co se nabízí, je hrad Herstmonceux. Pokud je jihočeskou legendou jistá bílá paní, tady najdeme podobný příběh, jen s červeným stínem. Další odlišnost? Nikdo netuší, kdo by ona dotyčná mohla být.

26.2.2023