Tower Bridge v Londýně

Tower Bridge v Londýně (Velká Británie)

Symbolicky odděluje dvě části Londýna a poprvé byl uveden do provozu v roce 1894. Denně tudy projdou desítky tisíc chodců a myslí se i na automobily. Tower Bridge, jak zní název této mohutné stavby z betonu a oceli, je skutečnou perlou Velké Británie. Materiál se získával i v Portlandu nebo Cornwallu, stavba trvala pod taktovkou Horace Jonese a později George Stevensona osm let. Náklady přesáhly milion liber šterlinků v tehdejší měně, toť dnes částka odpovídající minimálně 140 milionům.

Velmi známá viktoriánská stavba

Jaká je vlastně řeč čísel, pokud jde o Tower Bridge? Tisíce tun oceli, 244 metrů na délku a výška, která dosahuje hranice 65 metrů. Slavnostní otevření mostu pod taktovkou Eduarda VII. a Alexandry Dánské 30. června 1894 bylo pro Londýn, potažmo Velkou Británii, skutečným milníkem. Kde vlastně tento slavný most najdeme? Jeho novogotický styl si lze prohlédnout poblíž Southwarku nebo Kenningtonu, které symbolicky odděluje od londýnské City. Šlo o skutečný div světa, protože ramena mostu byla zvednuta už za jedinou minutu – i přes to, že šlo o tisíce tun oceli. Dnes už se o takové věci stará elektřina, ale na konec 19. století šlo o vynikající počin. Výrazně usnadnil námořní dopravu, řada po okraj naložených lodí potřebovala opustit město. Dnes už zvedání ale není zdaleka tak časté.

Dalšími britskými klenoty jsou sice hrad Eilean Donan nebo Stonehenge, pokud se ale zadíváme v rámci Londýna, je Tower Bridge místem, kde se vám na okolí dostane vynikajícího výhledu. Dříve se tu chodilo po více než čtyřicet metrů vysoké lávce, kvůli kriminálním živlům kumulujícím se v okolí ale londýnská radnice tuto část uzavřela. A kdo chtěl v době zvednutých ramen kvůli lodím projít na druhou stranu Temže, musel si počkat stejně jako řada ostatních chodců.

26.6.2022

Booking.com