Hrad Herstmonceux

Hrad Herstmonceux (Velká Británie)

Cihlová stavba z patnáctého století, přesně tak by se dal v krátkosti popsat hrad Herstmonceux, jenž v dnešních dnech vlastní kanadská Queen´s University se sídlem v Ontariu. Tuto nádheru obklopenou vodou byste hledali v East Sussexu, tedy prakticky na jednom z nejjižněji položených míst dnešní Velké Británie, jen nedaleko francouzských břehů. Jako první se pustil do stavby Sir Roger Fiennes, později ale hrad dokončuje jeho syn, Lord Dacre v roce 1449, tedy po osmi letech. Když se podíváme na to, jak dlouho se stavěly sakrální stavby v této fázi vývoje Evropy, je to vlastně spíš krátké období.

Hrad se objevil i na stříbrném plátně

Příběhy Narnie aneb The Silver Chair od C. S. Lewise, to je jeden ze slavných momentů, kdy se hrad Herstmonceux objevil i ve filmu. Zahrady v blízkém okolí si užívali také proslulí komici Reeves a Mortimer. A do třetice se hrad podíval i do americké TV show Charmed, konkrétně pak do epizody 2.3 s názvem The Painted World. Obliba stavby je zaručena i díky tomu, že zde najdete dřívější Royal Greenwich Observatory, tedy dřívější hvězdárnu založenou už Karlem II. Stuartem v Greenwich v roce 1675, která je od roku 1988 sídlem v Cambridge.

Je to také jedna z nejstarších staveb z cihel v Anglii, která úspěšně odolává zubu času. Používal se na ni materiál z blízkého okolí, ale stavebníci přišli až z dalekých Flander. A nešetřilo se, celkové výdaje se vyšplhaly na astronomickou cifru, alespoň z pohledu patnáctého věku, šlo o necelé čtyři tisíce liber šterlinků. Poté, co Lord Dacre lovil v králově oboře a měl zde spáchat zločin, byl pověšen a hrad Herstmoceux propadl koruně, tedy Jindřichu VIII. Rodina Fiennesových ale dostala majetek zpět za vlády jednoho z Jindřichových dětí. Nezapomeňte si v rámci objevování britských hradů udělat výlet i na hrad Lowther s jeho krásnými zahradami nebo symbol skotské státnosti, tedy hrad Stirling.

21.7.2022