Stonehenge

Stonehenge (Velká Británie)

Pokud se rádi podíváte na dědictví dávných časů a je vám vlastní zabývat se tématy, která jsou plná otazníků a záhad, určitě jste si někdy četli o Stonehenge. Kamenné kruhy nedaleko městečka Salisbury budí fantazii odborníků i laiků. Místo je osídlené už dlouhá tisíciletí a snad někdy před čtyřmi tisíci lety došlo ke vztyčení prvních bloků. Bylo to tedy už v době bronzové, ještě dlouho předtím, než se na území dnešní Velké Británie vylodili Římané v čele s Juliem Caesarem. K čemu vlastně tak obří kameny sloužily?

Tajemné místo mohlo být i nemocnicí

Otázek je spoustu a většina z nich bude zřejmě nezodpovězená ještě hodně dlouho. Kdo miluje záhady, ten je doslova ve svém živlu. Je pravda, že Tower Bridge a hrad Eilean Donan jsou také zajímavými památkami, ale Stonehenge zůstává nejznámější lokalitou, a to snad v rámci úplně celé Velké Británie. Možná, že ani známé jezero Loch Ness není tak populární! Prehistorický monument mohl sloužit jako obětní místo, antická observatoř, ale i místo, kde druidové léčili vážně nemocné pacienty. Jak ale ukazují moderní záznamy spojené s radiokarbonovým datováním, Keltové přicházejí až později a kameny vztyčil někdo úplně jiný. Dost možná šlo jen o společenské centrum, kde se setkávaly různé rodiny a trávily zde významné svátky.

Megalitická kultura po sobě zanechala dědictví takové, že jej zná celý svět. A dost možná by se divili i sami stavitelé. Je možné, že odpověď na různé otázky kolem Stonehenge jsou až překvapivě snadno zodpověditelné. Více než čtyři stovky monumentů v širším okolí a pověst, která se pojí s léčivou silou tohoto místa. Megality najdeme i na Maltě, Arabském poloostrově nebo na severu Afriky? Zůstává však otázkou, k čemu byly vlastně dobré? Stavitelé jsou anonymní a nikdo neví, proč odešli nebo kdo přesně byli. I to jitří fantazii turistů.

5.6.2023

Booking.com