Hrad Eilean Donan

Hrad Eilean Donan (Velká Británie)

Pokud máte rádi Skotsko, jednoduše vám nemůže tato stavba uniknout. Najdete ji při západním pobřeží a od středověku patřila klanu Mackenzie a jejich spojenému rodu MacRae. V roce 2001 měl malý ostrov nahlášeného jen jednoho stálého obyvatele, nyní tu nežije už oficiálně nikdo. Eilean Donan nese název po keltském světci Donnánovi, jenž byl upálen na začátku sedmého století z rozkazu královny Piktů. A natáčel se tu dokonce i Highlander.

V roce 1719 přišla velká zkáza

Hrad Eilean Donan se stal jedním z center jakobitského povstání, které chtělo na poslední chvíli zvrátit poměr sil a dostat stuartovského zástupce zpět na trůn. Akce proti Vilému Oranžskému se ale opravdu vůbec nepovedla. V roce 1719 přitáhl na hrad v čele tří stovek španělských žoldáků George Keith, ale posily ze Španělska nikdy nedorazí a královské loďstvo pošle HMS Worcester spolu s dvěma dalšími loděmi do blízkosti hradu. Španělé zahájili palbu, ale to spustilo jen odvetu ze strany fregat. Hodinová palba, dobytí stavby a její poničení, velké finále v bitvě u Glen Shiel, kde byl jakobitský odpor doslova rozmetán.

Po náročných opravách se stává hrad Eilean Donan velkou turistickou atrakcí. Pro veřejnost je otevřen v polovině padesátých let, v roce 2009 jej navštíví přes tři sta tisíc lidí, což z něj dělá po této stránce číslo tři v celém Skotsku! Pokud jde o Velkou Británii, vidět byste měli ještě další stavby, jako je vodní hrad Bodiam v malebné oblasti Východního Sussexu, případně hrad Alnwick, jenž si můžete prohlédnout v romantickém Northumberlandu. Nedaleko hradu leží vesnička Dornie, sloužící kdysi rybářům. Obě destinace spojuje most. Prvopočátky hradu bychom mohli zasadit do třináctého století a vlády Alexandera II., jenž hledal opěrný bod proti vikinským nájezdníkům. Dnes si můžete prohlédnout i středověkou kuchyni a další zajímavosti v interiéru.

5.6.2022