Hrad Arundel

Hrad Arundel (Velká Británie)

Pořádá se tu tradiční středověký festival. A rozhodně vás bude bavit, protože město jako takové by stále zapadalo do představ, jaké o medievální době máme. Hrad Arundel se nachází v Západním Sussexu na jihu Anglie, pamatuje už jedenácté století a sloužil jako sídelní panství norfolkských vévodů. Malé městečko, které má necelé tři tisíce obyvatel, se nestará jen o hrad, který stále patří stejné šlechtické rodině. Ozdobou je i zdejší katedrála, kvůli níž sem jezdí davy turistů. Příběh se začíná psát v roce 1067.

Pravidelné historické víkendy návštěvníky potěší

Festival plný historie na začátku léta, ale také tzv. Medieval Weekend, jenž se pravidelně koná v prostorách hradu. Zažít můžete i rytířské turnaje nebo další akce, které jsou spojené s dlouhými dějinami tohoto krásného místa. Na konci jedenáctého století kázal nad řekou Arun postavil jistý Roger de Montgomery hrad, který později patřil i pod správu krále Jindřicha I. a na nějakou dobu zůstal v majetku mocné rodiny Howardů. Dnes je otevřeno od začátku dubna do konce října s tím, že v pondělí je zavřeno.

Zahrady jsou k dispozici mezi desátou ranní a pátou odpolední, vstup do nich je bezplatný pro členy Historic Houses (roční členství je za 59 liber a platí i pro mnoho dalších památek napříč Velkou Británií), avšak do dalších částí hradu už musíte mít vstupenku. Dospělí platí 23 liber, děti 10 a rodinné vstupné je za 56 liber. Pokud jste se zamilovali do ostrovních památek, nenechejte si ujít ani hrad Alnwick nebo hrad Eilean Donan ve Skotsku. Zpět však k hradu Arundel, jenž vám nabídne i prohlídku maleb Van Dycka a vzpomíná na někdejší návštěvu královny Viktorie, pro níž byl v roce 1846 dokonce připraven i pokoj. Kaple Panny Marie ve viktoriánském stylu, ale také skutečně obrovská Baronská síň, to jsou hlavní lákadla, která si můžete prohlédnout na norfolkském panství.

22.10.2023