Hrad Alnwick

Hrad Alnwick (Velká Británie)

Našli bychom jej v Northumberlandu na romantickém severu, Velká Británie v něm má tradiční lákadlo pro turisty. Ročně jich sem přijde na 800 tisíc, což je velmi zajímavé číslo. Hrad Alnwick je perlou někdejšího trhového městečka, které má dnes asi osm tisíc obyvatel a střeží symbolicky přechod přes řeku Aln. Jen osm kilometrů od historických hranic Anglie a Skotska, dobrých padesát kilometrů od města Newcastlu.

Začátky se datují až do jedenáctého věku

První části hradu se postavily na konci jedenáctého století pod vládou Yvese de Vescy, už v roce 1136 si ale oblast podmaňuje David I. Skotský. V roce 1174 se zde odehrála menší bitva mezi Angličany a Skoty, král Vilém I. byl navzdory úsilí svých elitních vlámských žoldnéřů zajat, což vedlo k podepsání smluv z Falais, pro Skotsko poměrně ponižujících. Vraťme se ale na hrad Alnwick, kde se hodně líbilo i filmařům. Harry Potter a Kámen Mudrců, film z roku 2001, se natáčel právě zde, podobně jako historické snímky Becket (1964), Ivanhoe (1982) a Marie Stuartovna, královna Skotska s Timothym Daltonem nebo Vanessou Redgrave (1971). Možná si tu na první pohled budete připadat jako v Bradavicích, což umí místní obchodníci báječně využít – zastavte se i v obchodu se suvenýry.

Pokud jde o Velkou Británii a její historické památky, neměli byste při svých cestách vynechat ani hrad Warwick, jenž odkazuje na slavného šlechtice nebo hrad Arundel, kde si můžete užít i historický festival na konci léta nebo rytířské turnaje, skutečně, právě na jihu Anglie je středověk věčně živé téma. Nákladné byly pro zdejší vévodkyni Jane Percy i místní zahrady, 42 milionů liber na 17 hektarech, to je obrovská investice, která se ovšem odráží i v turistickém ruchu. Podívat se můžete jen do magických zahrad, ale byla by škoda nechat si ujít northumberlandskou krásu architektury.

11.9.2022