Hrad Warwick

Hrad Warwick (Velká Británie)

Kázal jej stavět jeden z nejznámějších mužů anglických dějin. V běhu staletí ale prošel značnou proměnou, získal mohutnou kamennou fasádu a častokrát měnil majitele. Pevnost, ale také vězení, jak už to, tak v historii bývá, hrad Warwick sloužil snad všem účelům, které si lze představit. Od sedmnáctého století už na něm ale žádný šlechtic nesídlil a dnes žije hlavně z turistického ruchu. Dnes jej spravuje skupina Merlin Entertainments, která jej má v dlouholetém pronájmu. A kdo byl ten slavný stavitel? Nikdo menší než Vilém Levoboček, původně lídr Normandie, známý také pod poněkud přiléhavější přezdívkou Dobyvatel.

Na začátku byla jen dřevěná konstrukce

Motte nebo také motta, přesně tak vypadal hrad Warwick v době krále Viléma, jenž jej kázal stavět na místě opevnění z desátého století, které měla na svědomí dcera Alfréda Velikého. Dřevěná konstrukce, kterou si u nás můžeme prohlédnout v Kundraticích nebo Velkých Bílovicích, byla tehdy moderní. Vilém správcem hradu jmenoval jistého Henryho de Beaumonta, muže, jenž mu prokázal skvělé služby. Jeden ze členů mocné normanské rodiny se pak stal prvním hrabětem z Warwicku. Ve dvanáctém století ale přišel kámen a později přišla i řada defenzivních prvků, zejména pak v období stoleté války, takže stavební úpravy byly hodně dynamické.

Stejnojmenné město má dnes přes třicet tisíc obyvatel a zažilo i boje v době občanské války. Tehdy si město podmanili parlamentaristé, kteří odolávali královským útokům. Poté jej vlastnila mocná rodina Grevillů, kteří jej v roce 1978 prodávají the Tussauds Group za 1,3 milionu liber. Tato firma začala s turistickým využitím lokality, nabídne vám pohled na tuto středověkou pevnost nebo středověkou a novověkou výzbroj, stejně jako spoustu dalších zajímavostí z historie. Nezapomeňte ale ani na hrad Harlech ve Walesu nebo hrad Carew, jenž je v Pembrokenshire na svém místě od třináctého století. Velká Británie má zkrátka turistům se zájmem o medievální epochu hodně co nabídnout!

31.7.2022