Hrad Stirling

Hrad Stirling (Velká Británie)

Hrdý lid z vysočiny provoněné vřesem má na co vzpomínat, spoustu soubojů o nezávislost vedených s anglickou mocí přineslo řadu hrdinů a napínavých příběhů. Dříve byl Stirling, město, které nese stejné jméno jako středověký hrad, hlavním městem země. A proč je takovým symbolem? Bitva, co se odehrála právě zde, znamenala základní stavební kámen pro skotskou nezávislost. Pokud máte rádi pevnosti, co působí na první pohled jako z pohádky, bude se vám toto místo líbit. Prosperovalo i v době na přelomu středověku a novověku, protože sídlo Stuartovců mělo před sebou naprosto jasný úkol – reprezentovat!

Až personální unie přinesla první problémy

Protože se královský dvůr Jakuba I. stěhoval do Londýna, měl před sebou hrad Stirling poněkud těžší období. Stavba na kopci Castle Hill byla najednou k nepotřebě, personální unie Anglie a Skotska přinesla mnoho změn. Město tyčící se severozápadně od Edinburghu sice hrad využívalo pro vojenské účely, původní symbol byl ale o něčem jiném. V renesanční The Great Hall se odehrával slavnostní křest královských potomků, kaple svatého Kříže zase odkazovala na krále Davida I., zakladatele klášterů a bojovníka s anglickou mocí.

Bitva u Stirlingského mostu, ale také neméně slavný duel u Bannockburnu, to jsou dva milníky pro skotské dějiny. V obou se podařilo Angličany nějak zaskočit a porazit, Skotům hrála do karet i znalost terénu. Zpět ale ke stavbě číslo jedna nad řekou Forth, kde najdete i muzeum vojenské historie a řadu odkazů na renesanci. Bohatí Stuartovci kázali stavět i Royal Palace, pak se ale jejich cesta odebrala do Londýna. Pokud si chcete připomenout další důležité stavby Velké Británie, naplánujte si výlet na hrad Warwick. Na velšském pobřeží pak čeká i hrad Harlech, který vystavěl na sklonku třináctého století při své invazi do Walesu král Eduard I.

21.5.2023